środa, 22 stycznia 2025 16:45

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem – co stosować, aby mieć efekty?

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem może skutecznie złagodzić jej stan zapalny, suchość i świąd. Trzeba tylko sięgnąć po kosmetyki, które będą delikatne dla skóry i odpowiedzą na jej potrzeby. W artykule podpowiadamy, czym warto się kierować podczas wyboru produktów do pielęgnacji skóry atopowej, aby przywrócić jej komfort i dobrą kondycję.
Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem – co stosować, aby mieć efekty?

Atopowe zapalenie skóry – krótka charakterystyka choroby

Atopowe zapalenie skóry jest to przewlekła, zapalna choroba skóry o charakterze nawrotowym. Można ją odziedziczyć – częściej pojawia się w rodzinach, w których występowały już przypadki atopii, czyli nadprodukcji przeciwciał IgE w reakcji na alergen. Rolę w rozwoju atopowego zapalenia skóry odgrywają również czynniki immunologiczne i środowiskowe, a także nieprawidłowa budowa bariery naskórkowej. Niedobór filagryny i składników lipidowych w warstwie rogowej naskórka sprawia, że skóra atopowa nie tworzy szczelnej bariery, a to oznacza, że nadmiernie traci wodę i jest podatna na wnikanie alergenów oraz drobnoustrojów.

Jak wygląda życie z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry obniża jakość życia pacjentów, utrudniając im normalne funkcjonowanie. Dokuczliwy świąd przeszkadza nawet podczas snu i powoduje rozkojarzenie podczas codziennych zajęć. Sucha skóra boli, a widoczne zmiany wzbudzają u chorych poczucie wstydu. Obawiając się odrzucenia ze strony innych, mogą wycofywać się z życia społecznego.

Rezygnacja z pewnych aktywności może też wynikać z tego, że atopowe zapalenie skóry nasila się pod wpływem różnych czynników. Chorzy muszą uważać np. na spożywane pokarmy, pyłki czy sierść zwierząt. Powinni także unikać stresu, co nie zawsze jest możliwe.

Ponadto pacjenci ponoszą niemałe koszty związane z wizytami u lekarza i kupowaniem leków oraz specjalnych produktów do pielęgnacji. Tymczasem leczenie musi być długotrwałe, aby zapewnić kontrolę nad objawami. Może to pogarszać sytuację finansową chorych.

Objawy atopowego zapalenia skóry. Skutki nieleczenia

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się z reguły już we wczesnym dzieciństwie. W większości przypadków występują przed 5. rokiem życia. Z wiekiem mogą ulec wycofaniu, ale u części pacjentów choroba zostaje na całe życie i przebiega z okresami zaostrzeń i remisji.

Do objawów atopowego zapalenia skóry należą:

  • intensywny świąd, wywołujący u chorego przymus drapania,
  • wysuszenie skóry, mogące prowadzić do jej pękania i łuszczenia,
  • zaczerwienienia na skórze,
  • zmiany skórne w postaci grudek, plamek i pęcherzyków,
  • w przypadku przewlekłego stanu zapalnego – lichenifikacja skóry, czyli jej pogrubienie i pobruzdowanie,
  • charakterystyczna dla wieku chorego lokalizacja zmian: do 2. roku życia głównie na twarzy, u starszych dzieci w zgięciach stawowych, u młodzieży i dorosłych rozsiane po całym ciele. 

Ponadto występuje skłonność do nadkażeń bakteryjnych i innych infekcji skórnych. Ryzyko to jest większe, jeśli atopowe zapalenie skóry nie jest leczone. Nieleczenie AZS naraża również na rozwój astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa. Nie da się ukryć, że choroba źle wpływa na stan emocjonalny i podnosi ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, np. depresji lub zaburzeń lękowych.

Jakie znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem?

Właściwa pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem to, obok unikania alergenów i innych czynników zaostrzających, jedno z najważniejszych zaleceń, które bywa określane też mianem terapii podstawowej. Pielęgnacja pozwala bowiem na odtworzenie prawidłowo funkcjonującej bariery naskórkowej, dzięki czemu objawy atopowego zapalenia skóry ulegają wyciszeniu. Zaleca się ją stosować zarówno w aktywnej fazie choroby, jak i w okresach bezobjawowych. 

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem polega na systematycznym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry za pomocą emolientów. Są to kosmetyki bogate w substancje odbudowujące płaszcz lipidowy oraz utrzymujące wilgoć. Ważne, by pacjenci wybierali emolienty dedykowane atopowemu zapaleniu skóry, ponieważ ich skóra potrzebuje dużej dawki nawilżenia, a poza tym jest wyjątkowo wrażliwa. Pewne składniki mogłyby ją podrażnić i nasilić jej stan zapalny. 

Z tego względu atopikom poleca się emolienty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej, które mają bezpieczniejsze składy. Powinny być wolne od substancji zapachowych, barwiących i innych potencjalnie drażniących składników. Ponadto osoby cierpiące na alergie powinny indywidualnie sprawdzać składy kosmetyków przed zakupem, aby mieć pewność, że dane produkty nie zawierają substancji, na które są uczulone. 

Aby właściwie zatroszczyć się o atopową skórę i zapobiec jej wysychaniu, emoliencyjne balsamy i kremy muszą być stosowane minimum dwa razy dziennie. W okresach zaostrzeń skóra szybciej traci nawilżenie, więc po emolienty trzeba wtedy sięgać jeszcze częściej – 3-4 razy dziennie. Do mycia skóry należy używać preparatów, które dobrze oczyszczą skórę i nie spowodują jej wysuszenia. Należy unikać niszczących barierę hydrolipidową mydeł i agresywnych detergentów. Sprawdzą się natomiast emoliencyjne balsamy i emulsje, zawierające łagodne środki myjące i składniki natłuszczające.

Skuteczna pielęgnacja przy atopowym zapaleniu? Postaw na te składniki aktywne!

Wybierając produkty do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, warto zwrócić uwagę na jakość składników aktywnych. Dobrze tolerowane przez skórę atopową oraz pomocne w łagodzeniu jej problemów są na przykład takie komponenty, jak:

  • olej jojoba – wykazuje dużą biozgodność ze skórą i odbudowuje jej naturalny płaszcz lipidowy, zapewniając dobre nawilżenie. Szybko się wchłania, nie zostawiając tłustego filmu. Oprócz tego regeneruje, łagodzi stany zapalne, koi podrażnienia i hamuje rozwój bakterii,
  • olej sezamowy – doskonale sprawdza się w pielęgnacji suchej, szorstkiej i atopowej skóry. Intensywnie ją nawilża i regeneruje. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe,
  • masło shea – zmiękcza i nawilża skórę oraz poprawia jej funkcje barierowe. Szybko się wchłania, nie pozostawiając nieprzyjemnej tłustej warstwy. Pomaga łagodzić stany zapalne i podrażnienia, a do tego zmniejsza swędzenie,
  • masło kakaowe – świetnie nawilża i natłuszcza skórę oraz zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi. Ma właściwości przeciwutleniające. Pobudza procesy regeneracji i odnowy komórek skóry,
  • pantenol – ma zdolność do wiązania wody. Wycisza stany zapalne. Przyśpiesza gojenie uszkodzonej skóry i łagodzi świąd, podrażnienia oraz zaczerwienienia,
  • mocznik – silnie nawilża skórę dzięki swoim właściwościom pochłaniającym wodę. Likwiduje problemy z szorstkim, pękającym i łuszczącym się naskórkiem. Redukuje swędzenie. Działa również przeciwzapalnie, antyseptycznie i regenerująco,
  • alantoina – przeciwdziała wysuszeniu skóry i pomaga łagodzić podrażnienia. Przyśpiesza gojenie uszkodzonej skóry,
  • olej lniany – jako emolient, chroni skórę przed utratą nawilżenia i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Przyśpiesza gojenie zadrapań i drobnych ranek oraz niweluje stany zapalne. 

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem dermokosmetykami Atopicin. Jakich efektów można się spodziewać?

Dobrze dobrana pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem jest w stanie zmienić życie chorych na lepsze. Warto więc zaopatrzyć się w produkty, które okażą się niezawodnymi sprzymierzeńcami. 

Dermokosmetyki Atopicin to produkty specjalnie dedykowane pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, które wyróżniają się łagodnymi, naturalnymi składami. Oparte głównie na roślinnych olejach i masłach, genialnie sprawdzają się w pielęgnacji suchej, swędzącej i podrażnionej skóry. Zostały opracowane tak, aby maksymalnie wzmacniać barierę hydrolipidową, zapewniając skórze intensywne nawilżenie i ukojenie. Zabezpieczają ją przed działaniem czynników zewnętrznych, zwiększając jej odporność na podrażnienia i infekcje. 

Co istotne, dermokosmetyki Atopicin są wolne od substancji zapachowych i barwiących, a także od innych składników, które mogłyby podrażniać. Są całkowicie przyjazne dla skóry atopowej i wspierają jej funkcjonowanie. 

Linia Atopicin obejmuje następujące produkty do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Kosmetyki są dostępne na stronie: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/

To kompletny zestaw produktów do oczyszczania i smarowania skóry, który pomaga w przejęciu kontroli nad objawami atopii. 

Dlaczego do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem warto wybrać dermokosmetyki Atopicin?

  • Są to produkty opracowane w ścisłej współpracy z lekarzami dermatologami, co gwarantuje ich pełną skuteczność i bezpieczeństwo.
  • Zostały oparte na naturalnych, starannie wyselekcjonowanych składnikach. Dostarczają substancji biozgodnych ze skórą, które umożliwiają odtworzenie jej ochronnej bariery oraz długotrwale ją nawilżają.
  • Starannie dobrane składy do minimum ograniczają ryzyko podrażnień i uczuleń.
  • Natychmiastowo łagodzą uczucie podrażnienia, swędzenia i napięcia skóry, przynosząc jej ulgę.
  • Szeroki wybór produktów Atopicin pozwala na stworzenie komfortowej, codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 
  • Mogą być stosowane nieprzerwanie, zarówno przy istniejących objawach, jak i profilaktycznie, aby zapobiegać nawrotom.

Podsumowanie

Odpowiednia pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry jest niezbędna, aby wyciszyć objawy choroby oraz przedłużyć okresy remisji. Zalecane są emolienty, czyli kosmetyki przywracające skórze prawidłowe nawilżenie i odbudowujące jej barierę naskórkową. Kluczowe, by były to produkty łagodne dla skóry, które jej nie zaszkodzą. Jeżeli sama pielęgnacja okazuje się niewystarczająca lub objawy AZS są nasilone, należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.

– Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze