piątek, 22 listopada 2024 14:33
Reklama

Znalazł w sklepie 50 złotych i nie oddał. Dzielnicowy wlepił mu 500 złotych mandatu

Znalazł w sklepie 50 złotych i nie oddał. Dzielnicowy wlepił mu 500 złotych mandatu

Mogileński dzielnicowy ustalił personalia mężczyzny, który przywłaszczył w markecie banknot o nominale 50 złotych. 54-letni sprawca na własnej skórze przekonał się, że powiedzenie „znalezione – nie kradzione” nie ma nic wspólnego z prawdą. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.




Do zdarzenia doszło w jednym z mogileńskich marketów. Stojący przy kasie 65-latek zorientował się, że wypadł mu z kieszeni kurtki banknot o nominale 50 złotych, którym miał zapłacić za swoje zakupy. Mężczyzna spytał stojących obok klientów, czy przypadkiem ktoś znalazł jego pieniądze, jednak usłyszał, że nie. W tej sytuacji 65-latek poprosił o pomoc dzielnicowego.

Na szczęście okazało się, że moment przywłaszczenia został uchwycony przez kamerę monitoringu. Dzięki temu, dzielnicowy szybko ustalił tożsamość sprawcy. Okazał się nim 54-latek, który stał przy kasie za pokrzywdzonym. Nieuczciwy mężczyzna widząc leżący banknot wykorzystał okazję i go podniósł. Teraz na własnej skórze przekonał się, że powiedzenie „znalezione – nie kradzione” nie ma nic wspólnego z prawdą. 54-latek za popełnione wykroczenie został ukarany przez dzielnicowego mandatem w wysokości 500 złotych. Oprócz tego musiał zwrócić przywłaszczone pieniądze.

Policjanci przestrzegają, że znalezione rzeczy należy zwrócić prawowitemu właścicielowi, a jeśli to niemożliwe, zgłosić ten fakt na Policję albo przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych, które funkcjonuje w każdym powiecie. W przypadku, gdy nie odda się cudzej własności możemy narazić się na poważne konsekwencje karne. Odpowiedzialność za przywłaszczenie cudzej rzeczy reguluje art. 119 kodeksu wykroczeń i art. 284 kodeksu karnego.

Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o rzeczach znalezionych, do jednostki Policji oddajemy jedynie dowód osobisty, paszport oraz rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia jak np. broń, czy amunicję. Pozostałe przedmioty, jeżeli nie znamy ich właściciela, powinny trafić do Biura Rzeczy Znaleziony, a w przypadku, kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinny trafić do właściwego zarządcy obiektu, który po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama