niedziela, 19 stycznia 2025 18:46

18-latek udawał teściową, żeby dostać kody blik. Wypłacił już 800 zł, zanim gość po drugiej stronie połapał się, że jednak coś jest nie tak

Policjanci zatrzymali 18-letniego mieszkańca Bytomia podejrzanego o oszustwo metodą na BLIK-a. Mężczyzna został schwytany na gorącym uczynku, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu w centrum miasta. Oszust, który podszył się pod teściową pokrzywdzonego, został objęty policyjnym dozorem. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W czwartek bytomscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 36-letniego mężczyzny, który poinformował, że ktoś podszywa się pod jego teściową. Oszust zdążył już wypłacić 800 złotych i próbował dokonywać kolejnych transakcji. Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania.

- „Odbierakiem” okazał się 18-letni mieszkaniec Bytomia. Ujawniono przy nim gotówkę w kwocie ponad 2200 złotych, pochodzącą z nielegalnego procederu i telefon komórkowy. Za oszustwo trafił prosto do więziennej celi, kolejnego dnia został doprowadzony do PR w Bytomiu. Policjanci ustalili, że w ostatnich tygodniach zatrzymany prawdopodobnie dokonał szeregu tego typu oszustw. Sprawa ma charakter rozwojowy. Stróże prawa ustalają poszkodowane osoby - przekazała policja.

Wczoraj Prokurator Rejonowy zastosował wobec 18-latka policyjny dozór. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak nie dać się oszukać?

Oszustwo na tzw. „BLIK-a” polega na tym, że przestępca włamuje się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że potrzebuje pieniędzy na zakupy, tak jak było w tym przypadku. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że właśnie pożyczyła pieniądze komuś znajomemu.

Transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:

Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania! Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie. Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze