Kilka dni temu na polsko-niemieckim drogowym przejściu granicznym Zgorzelec-Görlitz przeprowadzono ekstradycję przestępców zatrzymanych za granicą. Byli oni poszukiwani przez polskie organy ścigania za poważne przestępstwa popełnione na terenie naszego kraju.
- Wśród ekstradowanych byli poszukiwani listami gończymi i ENA trzej mieszkańcy Lubelszczyzny, których dzięki szeroko zakrojonym działaniom namierzyli Łowcy Głów z KWP w Lublinie. Następnie dzięki wymianie informacji i współpracy z KGP (Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji oraz Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób), siecią ENFAST oraz policją w Niemczech doszło do ich zatrzymania - informuje policja.
Jednym z zatrzymanych jest 42-letni mieszkaniec Włodawy, groźny przestępca z bogatą, sięgającą 20 lat wstecz kartoteką kryminalną. Mężczyzna dopuścił się brutalnego napadu na pracownika kantoru w powiecie bialskim, gdzie wraz z innymi sprawcami obezwładnił ofiarę, bijąc, kopiąc i dusząc, a następnie ukradł gotówkę w polskiej i obcej walucie o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejny jego napad miał miejsce w 2005 roku w Lublinie, gdzie zaatakował pracowników hurtowni wędlin. Przy użyciu metalowej rurki sprawcy obezwładnili pokrzywdzonych, zabierając ponad 100 tysięcy złotych.
42-latek ma również na koncie kradzieże z włamaniem, w tym do pojazdu i baru, a także kradzież pieniędzy z automatów do gier. Ponadto odpowiadał za nielegalne posiadanie broni i amunicji, przemyt oraz posiadanie znacznych ilości narkotyków.
W ostatnich latach kierował zorganizowaną grupą przestępczą na terenie powiatu włodawskiego, zajmującą się nielegalną produkcją i sprzedażą papierosów. Jego działalność przestępcza naraziła Skarb Państwa na straty bliskie 800 tysięcy złotych.
Za mężczyzną wydano list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowania, a sąd orzekł wobec niego karę 8 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sprawę przejęli w 2024 roku funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Lublinie. Pod koniec tego samego roku, dzięki współpracy z siecią ENFAST, przestępca został namierzony i zatrzymany w Niemczech.
Nie był to jedyny sukces lubelskich Łowców Głów.
W Niemczech zatrzymany został także 28-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Mężczyzna poszukiwany był listem gończym wystawionym przez Sąd w 2022 roku, a do odbycia ma łączną karę 2 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności. W 2021 roku kierując pojazdem w Białej Podlaskiej w stanie nietrzeźwości (1,2 promila) potrącił prawidłowo idącego pieszego, któremu nie udzielił pomocy i uciekł z miejsca zdarzenia. Tym samym naraził poszkodowanego na niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowany w wyniku wypadku z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. To jednak nie jedyne przestępstwo na koncie 28-latka. Na mężczyźnie ciążą również zarzuty dotyczące obcowania płciowego z osobą małoletnią poniżej 15 roku życia lub dopuszczenia się wobec niej innej czynności seksualnej, a także przestępstwa narkotykowe.
28-latek po wydanym wyroku skazującym go na więzienie uciekł za granicę. Jednak lubelscy „Poszukiwacze” nie dali za wygraną. Drobiazgowo prowadzone działania, analizy i operacyjne ustalenia w końcu doprowadziły ich na konkretny trop. Wszystkie poczynione ustalenia przekazali następnie policjantom w Niemczech, którzy dokonali zatrzymania przestępcy.
Trzeci z zatrzymanych poszukiwanych to 37-letni mieszkaniec Łęcznej. Mężczyzna ma na koncie szereg przestępstw przeciwko mieniu. Dopuścił się kradzieży rozbójniczej w jednym z marketów. Okradł też miejscową aptekę w Łęcznej i inne spożywcze markety. Włamał się do piwnicy w jednym z łęczyńskich bloków. Dopuścił się także znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej zatrzymujących go policjantów. Wszystkie te czyny popełnił w warunkach recydywy, gdyż był wcześniej skazany za podobne przestępstwa i odsiadywał kary pozbawienia wolności.
Sąd wymierzył mu łączną karę w wymiarze ponad 4 lat pozbawienia wolności. Poszukiwanego 37-latka nasi lubelscy Poszukiwacze wspólnie z kryminalnymi z KPP w Łecznej wytropili również w Niemczech. Dzięki współpracy z ENFAST doszło do jego zatrzymania, a następnie ekstradycji do Polski.
Zatrzymani poszukiwani w minioną środę zostali przekonwojowani przez policjantów z KWP we Wrocławiu do Zakładu Karnego, gdzie odbędą zasądzone wyroki.
Powyższe zatrzymania pokazują, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w zakresie poszukiwań ukrywających się przestępców. Dzięki wymianie informacji i współdziałaniu służb, poszukiwani, nawet po wielu latach, trafiają w końcu przed wymiar sprawiedliwości.
Przypominamy, że wszelkie informacje na temat osób poszukiwanych sprawców przestępstw i ukrywających się przed polskim wymiarem sprawiedliwości, można przekazywać bezpośrednio policjantom z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie pod tel. 798 003 676.
Napisz komentarz
Komentarze