piątek, 22 listopada 2024 15:15
Reklama

Przy torach wykopano broń gazową z czasu I Wojny Światowej. Wstrzymano ruch pociągów

Przy torach wykopano broń gazową z czasu I Wojny Światowej. Wstrzymano ruch pociągów
W dniu 7 lutego 2023 roku służba dyżurna z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Skierniewicach otrzymała zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku na szlaku Sochaczew – Bednary. Podczas kolejowych prac inwestycyjnych przy torach wykonawca robót odnalazł metalowe pojemniki, prawdopodobnie z chlorem z czasów I wojny światowej. Skierowani na miejsce funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Państwowej Straży Pożarnej i Policji od razu przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Wezwana została także Specjalistyczna Wojskowa Jednostka Chemiczna, 9 Łódzka Brygada Terytorialna, Żandarmeria Wojskowa, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń oraz Pogotowie Ratunkowe, a także powołano Zespół Zarządzania Kryzysowego. Obyło się bez ewakuacji mieszkańców, jedynie ruch pociągów na tej linii został wstrzymany. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji służb nikt nie ucierpiał.

We wtorek, 7 lutego br. dyżurny ruchu w Bednarach powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Skierniewicach, że podczas prac inwestycyjnych na szlaku kolejowym Sochaczew – Bednary wykonawca robót odnalazł przy torach przedmioty, które mogą być niebezpieczne. Na miejsce błyskawicznie skierowano funkcjonariuszy SOK z Posterunku Straży Ochrony Kolei z Łowicza i Skierniewic. Powiadomiono Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach, Komendę Miejską Policji w Skierniewicach i Pogotowie Ratunkowe.

Po przybyciu w zagrożony rejon, funkcjonariusze SOK natychmiast wspólnie z funkcjonariuszami PSP i Policji przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Została wyznaczona strefa bezpieczeństwa, do której mundurowi uniemożliwiali dostęp osobom postronnym. Na wniosek służb ruch pociągów został wstrzymany, na szczęście nie było osób poszkodowanych, a mieszkańcom pobliskiej miejscowości nie zagrażało już żadne niebezpieczeństwo. Nie było również bezpośredniego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Przybyły na miejsce pirotechnik stwierdził, że odnalezione dwie metalowe butle to prawdopodobnie gaz bojowy wykorzystywany podczas I wojny światowej. Nie jest wykluczone, że odnalezione przedmioty są butlami, z których w czasie bitwy nad Rawką w okresie I wojny światowej niemieccy żołnierze wypuszczali chlor w maju, czerwcu i lipcu 1915 roku w ramach ataków gazowych na pozycje wojsk rosyjskich.

Wezwana na miejsce Specjalistyczna Wojskowa Jednostka Chemiczna z Mińska Mazowieckiego zabezpieczyła i przewiozła butle z chlorem do zneutralizowania. W wyniku zdarzenia odwołano 19 pociągów pasażerskich, a 30 pociągów doznały opóźnienia na ponad 26 godzin.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama