piątek, 22 listopada 2024 15:46
Reklama

Tak zabezpieczył sypki ładunek na pace samochodu. Policjanci wytłumaczyli mu, że to nie działa i dali mandat

Tak zabezpieczył sypki ładunek na pace samochodu. Policjanci wytłumaczyli mu, że to nie działa i dali mandat

Poruszasz się samochodem dostawczym lub ciężarowym i w przestrzeni bagażowej przewozisz jakikolwiek towar? Pamiętaj, aby był on prawidłowo zabezpieczony. Przepisy mówią, że nie może się samoistnie przemieszczać, gdyż w najgorszym przypadku spadnie z pojazdu. Nie może także powodować powstania hałasu lub wydzielać odrażającej woni. O jednej z tych rzeczy zapomniał wałbrzyski kierowca, który w skrzyni ładunkowej przewoził materiał sypki i nie zabezpieczył go plandeką.




Na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, Policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych, bez punktów karnych. Pamiętajmy, że nieodpowiednie przewożenie ładunku często jest przyczyną poważnych wypadków, a wówczas policja i prokuratura prowadzą sprawę karną, która kończy się w sądzie wyrokiem, a nie tylko mandatem.

W przypadku kontroli na ul. Noworudzkiej w Wałbrzychu, ładunek sypki nie był w żaden sposób zabezpieczony przed przemieszczeniem na pojeździe dostawczym, choć powinien. 77-letni wałbrzyszanin kierujący pojazdem ostatecznie otrzymał mandat w kwocie 50 złotych.

W związku z tym zdarzeniem, przypominamy podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:

  • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

  • Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:


- nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
- nie naruszał stateczności pojazdu;
- nie utrudniał kierowania pojazdem;
- nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

  • Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

  • Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

  • Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.



niewlasciwe zabezpieczenie ladunku (2)

niewlasciwe zabezpieczenie ladunku (2)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama