Kobietę podejrzaną o udział w oszustwach metodą „na policjanta” zatrzymali policjanci z Ostródy po skutecznej pracy operacyjnej. 23-latka jest podejrzana o współdziałanie i porozumienie się z innymi osobami w oszustwach, które doprowadziły do oszukania co najmniej dwóch osób na łączną sumę 87 tys. zł. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Sprawa jest rozwojowa.

W miniony piątek, policjanci z Ostródy poinformowali na swojej stronie internetowej o nieudanej próbie oszustwa na szkodę 82-letniej mieszkanki miasta, do której doszło w czwartek (16.03.2023). Mężczyzna, podszywając się pod wnuka kobiety, zadzwonił na jej stacjonarny telefon i oświadczył, że spowodował wypadek drogowy, za co grozi mu kara 8 lat więzienia. Oszust zaproponował, że uniknie odpowiedzialności, jeśli seniorka przekaże mu 150 tysięcy złotych. Kobieta skontaktowała się z prawdziwą wnuczką przez telefon komórkowy i poinformowała ją o sytuacji. Wnuczka poradziła jej skontaktować się z policją.

– W tym czasie przy drzwiach jej mieszkania pojawiła się kobieta – kurierka – informując, że jest odpowiedzialna za odbiór pieniędzy. Gdy zauważyła, że seniorka rozmawia na ten temat z kimś przez telefon komórkowy, uciekła. 82-latka wybrała na telefonie stacjonarnym numer 112, nie mając świadomości, że na linii cały czas jest aktywne połączenie z oszustem. Mężczyzna podający się za policjanta zaproponował kobiecie współpracę. Poinformował, że ktoś ponownie zgłosi się po odbiór gotówki, którą należy tej osobie przekazać. Zapewniał, że w tym czasie policjanci zorganizują obławę i schwytają oszusta – informują policjanci z Ostródy.

Seniorka domyśliła się, że cała historia przedstawiona przez dzwoniącego mężczyznę jest wymyślona oraz że ma do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Chłodna ocena sytuacji doprowadziła do tego, że poprosiła o pomoc swoją rodzinę, która zareagowała i wezwała prawdziwą ostródzką policję. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie natychmiast pojechali do miejsca zamieszkania kobiety i zaczęli drobiazgowo zbierać informacje w tej sprawie.

Zebrane dane i ich dogłębna analiza spowodowały, że miniony weekend ostródzcy operacyjni spędzali na terenie województwa pomorskiego. Tam przy współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku ustalili, gdzie przebywa kobieta, która zgłosiła się po odbiór pieniędzy od mieszkanki Ostródy. Po zatrzymaniu 23-latki przetransportowano ją do policyjnego aresztu. W tym czasie okazało się, że to co przestępcom nie udało się w Ostródzie, tego samego dnia zakończyło się skutecznym dokonaniem oszustwa na szkodę mieszkańców powiatu iławskiego, gdzie pokrzywdzeni stracili łącznie 57 tysięcy złotych oraz powiatu olsztyńskiego, gdzie doszło do oszustwa na kwotę 30 tysięcy złotych.

Zatrzymanej 23-latce, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawiono łącznie 4 zarzuty oszustwa, które zagrożone jest karą więzienia nawet do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy, ponieważ policjanci w dalszym ciągu sprawdzają czy inne osoby nie zostały poszkodowane przez kobietę. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię