Ogólnopolskie działania prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie przez policjantów Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Stołecznej Policji doprowadziły w sumie do zatrzymania 8 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej dokonywały oszustw metodą „na policjanta”. W ten sposób wyłudzili od poszkodowanych w całym kraju około 370 tysięcy złotych. Podejrzani w wieku 17-24 lat już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmujących się oszustwami. Sąd, na wniosek prokuratora wobec 4 zatrzymanych zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące, pozostali zostali objęci policyjnym dozorem.
Sprawa prowadzona przez Wydział Kryminalny i Dochodzeniowo-Śledczy miała swój początek na przełomie lutego i marca tego roku. Wtedy to policjanci zatrzymali trzy osoby, które działając metodą „na policjanta” odebrały od poszkodowanych osób ponad 230 tysięcy złotych. Dwaj mężczyźni w wieku 19 i 20 lat zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Trzecia zatrzymana wtedy osoba w wieku 23 lat została objęta policyjnym dozorem.
Podjęte wówczas działania doprowadziły do ustalenia pozostałych członków grupy, w wyniku czego funkcjonariusze obu wydziałów, wspierani przez kolegów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie przeprowadzili w ostatnim tygodniu na terenie kilku polskich miast działania, podczas których zatrzymali mężczyzn działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszukiwaniem starszych osób metodą „na policjanta”.
We wczesnych godzinach porannych weszli do 10 mieszkań na terenie Warszawy, Gdańska, Zgierza i Debrzyna. W trakcie realizacji w ich ręce wpadło 7 podejrzanych. Jedna osoba została doprowadzona na przesłuchanie z aresztu śledczego. Podczas prowadzonego śledztwa policjanci ustalili, że na przestrzeni kilku miesięcy dokonali co najmniej 9 przestępstw. Osoby, które zostały poszkodowane straciły na skutek przestępczej działalności zatrzymanych około 370 tysięcy złotych.
Pracujący nad sprawą funkcjonariusze ustalili, że zatrzymani pełnili w grupie różne role, m.in. telefonisty, logistyków, a także „wozaków” i „odbieraków”. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli pieniądze w wysokości 127 tysięcy złotych, ale także 7 markowych zegarków, 11 złotych łańcuszków, 3 złote bransoletki, 2 pary złotych kolczyków, złoty sygnet, ponad 70 wyłamanych kart SIM i starterów, ponad 20 telefonów komórkowych, a także środki odurzające: 950 gramów amfetaminy, 450 gramów konopi, 200 gramów tabletek ecstasy.
Prokurator nadzorujący sprawę przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami, wnioskował też do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec zatrzymanych. Wobec 4 podejrzanych sąd przychylił się do wniosku i aresztował ich na 3 miesiące. Pozostała trójka została objęta policyjnym dozorem.
Napisz komentarz
Komentarze