Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Magdalena K. Wobec wszystkich osób objętych aktem oskarżenia na wniosek prokuratora stosowny jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Jest to już kolejny akt oskarżenia w tej sprawie. Wcześniej tj. 24 grudnia 2019 roku Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom wchodzącym w skład tej grupy przestępczej.
Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji nadal prowadzi postępowanie przeciwko 17 podejrzanym wchodzącym w skład grupy która kierowała Magdalena K.
Zakres zarzutów
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, handel narkotykami, w tym mefedronem, kokainą i marihuaną. Oskarżonym łącznie zarzucono obrót na terenie Polski 390 kg marihuany, mefedronem, kokainą oraz dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy kokainy z Holandii do Polski.
Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Brutalny atak na autostradzie
Część z członków grupy została również oskarżonych o posiadanie bez zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk, udzielenie pomocy Magdalenie K. w ukrywaniu się poza granicami kraju kwalifikowane z art. 239 par. 1 kk oraz udział w pobiciu na autostradzie A4 w dniu 14 sierpnia 2017 roku dwóch pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich kwalifikowany z art. 159 kk. W toku postępowania prokurator ustalił, że jeden z oskarżonych zadał cios maczetą w prawe przedramię pokrzywdzonego czym niemalże doprowadził do odrąbania ręki ofiary. W wyniku tego zdarzenia pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Czyn ten został zakwalifikowany z art. 159 kk oraz art. 156 par. 1 pkt. 2 kk i jest zagrożony karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Jeden z oskarżonych prowadził plantację marihuany
W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że jeden z oskarżonych prowadził na własną rękę dodatkową działalność przestępczą polegającą na uprawie krzaków marihuany. Plantacja obejmowała 330 krzaków, z których można było uzyskać ponad 9 kg środków odurzających do sprzedaży. Ponadto oskarżony produkował tabletki zawierające substancję psychotropową o nazwie MDMA. Łącznie ujawniono produkty i półprodukty do wytworzenia 499 tabletek MDMA. Oskarżony produkował i wprowadzał do obrotu niezarejestrowane produkty lecznicze zawierające w swym składzie sterydy anaboliczne. Łącznie zabezpieczono 835 fiolek z przygotowanym do sprzedaży środkiem. Ponadto oskarżony brał udział w obrocie szeregiem innych niezrejestrowanych produktów leczniczych, a w tym środkami na potencję.
Czyny te kwalifikowane m.in. z art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Grupa miała dobrze zorganizowane struktury
Grupa przestępcza kierowana początkowo przez Adriana i Mariusza Z. a następnie przez Magdalenę K. w skład której wchodziło kilkadziesiąt osób, zajmowała się nielegalnym obrotem środkami odurzającymi. Dopuszczała się również czynów przeciwko życiu i zdrowiu – często z użyciem niebezpiecznych narzędzi jak noże i maczety. W ten sposób atakowali oni pseudokibiców jednego z krakowskich i łódzkich klubów piłkarskich. Działalność grupy charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podległości.
Magdalena K. została sprowadzona do Polski i usłyszała zarzuty
Magdalena K. była poszukiwana czerwoną notą Interpolu oraz europejskim nakazem aresztowania. Została zatrzymana 28 marca 2020 r. na terenie Słowacji. Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy, a następnie Sąd Najwyższy Republiki Słowacji zgodził się na wykonanie europejskiego nakazu aresztowania wobec Magdaleny K. i na jej wydanie do śledztwa prowadzonego przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Ponadto Sąd odrzucił wniosek Magdaleny K. o udzielenie jej azylu politycznego. Magdalena K. została 20 listopada 2020 roku przekazana polskim organom ścigania.
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie (25 listopada 2020 roku) ogłosił Magdalenie K. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, przemytu i handlu narkotykami kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 oraz art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, utrudniania postępowania karnego w innym śledztwie oraz składania fałszywych zeznań kwalifikowane z art. 239 par. 1 kk i art. 233 par. 1 kk i nakłaniania do takiego czynu innych osób.
Czyny zarzucane podejrzanej zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.
Wobec Magdaleny K. nadal, na wniosek prokuratora, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Handel narkotykami, brutalne porachunki i ręka prawie odrąbana maczetą. Tak działał gang Magdaleny K.
- 10.12.2020 20:32
Napisz komentarz
Komentarze