środa, 2 kwietnia 2025 17:15

Czy przetłuszczanie się włosów przy ŁZS pogarsza ich kondycję?

Przetłuszczanie się włosów jest jednym z głównych objawów charakteryzujących łojotokowe zapalenie skóry. Dodatkowo problem stanowią widoczne rumieniowo-złuszczające się zmiany oraz łupież, dokucza też świąd i pieczenie. Niestety nagminne przetłuszczanie się włosów jest uciążliwe i źle wpływa nie tylko na łodygi, ale też cebulki, dlatego w tym artykule przedstawimy sposoby radzenia sobie również z tym objawem dermatozy. Zatem zostań z nami.
Czy przetłuszczanie się włosów przy ŁZS pogarsza ich kondycję?

Charakterystyka łojotokowego zapalenia sóry

Dermatoza, jaką jest ŁZS ma charakter przewlekły i nie ma jak na razie leku, by się z niej wyleczyć, działa się objawowo. Z jakichś względów dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, stąd problem. Przyczyną nasilania się choroby jest rozrost grzybów malassezia, które nadmiernie się rozmnażają pod wpływem tłustego łoju. Dodatkowo skóra zaczyna się nadmiernie łuszczyć, a w zaawansowanych stadiach nawarstwiona i wyschnięta warstwa martwego naskórka z dużą ilością łoju, tworzy trudną do usunięcia skorupę. Długo utrzymujące się zmiany, będą powodować zaczopowanie ujść gruczołów przywłośnych, a prócz tego również uszkodzenia mechaniczne przez drapanie. W dalszym stadium będzie to prowadzić do przerzedzenia włosów oraz brwi. Czytaj więcej o ŁZS: https://seborh.pl/lojotokowe-zapalenie-skory/ 

Co nasila przetłuszczanie się włosów?

Warto zrezygnować z częstego czesania oraz układania fryzury (szczególnie przy pomocy urządzeń do stylizacji oraz kosmetyków do utrwalania włosów), ponieważ takie działania dodatkowo stymulują pracę gruczołów łojowych i powoduje rozprowadzanie tłuszczu po całej długości włosów.

Ponadto do czynników nasilających pracę gruczołów należy:

  • problem pogłębia źle zbilansowana, uboga w pełnowartościowe składniki dieta, tworząc tym samym w organizmie niedobory,

  • spożywanie zbyt wielu cukrów prostych, tłuszczów zwierzęcych, pikantnych potraw,

  • stres,

  • dodatkowo łojotok nasilają niektóre choroby, jak np. nadczynność tarczycy.

Jak można zatrzymać przetłuszczanie się włosów?

Na rynku istnieją specjalistyczne produkty przeznaczone do pielęgnacji głowy objętej łojotokowym zapaleniem skóry. Takie profesjonalne dermokosmetyki bazują na emoliencyjnych składnikach, typu: olejki – z drzewa herbacianego, oleje – konopny, z czarnuszki, wyciągi ziołowe – lawenda, pokrzywa, ekstrakty – z rozmarynu, z nagietka, minerały – glinka biała czy kwasy – jabłkowy, glikolowy, mlekowy. Przede wszystkim jednak takie preparaty, oprócz składników, które regulują pracę gruczołów łojowych, zawierają również składniki niwelujące typowe zmiany rumieniowo-złuszczające. Można znaleźć w nich działające przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i regeneracyjnie substancje aktywne, jak: siarczek selenu, pirokton olaminy, ichtiol, a także siarkę.

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Warto przy problemach z przetłuszczaniem się włosów na tle ŁZS, zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację, ponieważ okazuje się, że jest to częsty powód nasilania się problemu. Właściwym rozwiązaniem jest wybór wysokiej jakości zestawu kosmetyków z przeznaczeniem do walki z ŁZS, który będzie kompleksowo łagodził wszystkie potencjalnie możliwe objawy tego schorzenia mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Wybierz szampon do przetłuszczających się włosów, płyn oraz emulsję na wszystkie objawy łojotokowego zapalenia skóry – w zestawie od Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – znajdziesz w nim np.: ichtiol, siarczek selenu oraz glinkę białą, dlatego radzi sobie z wszystkimi objawami ŁZS. Przede wszystkim złuszcza, usuwa martwy naskórek, wzmocnia barierę hydrolipidową i co ważne reguluje pracę gruczołów łojowych. Produkt stosowany regularnie wzmacnia kondycję skóry głowy, a tym samym włosów.

  • Emulsja Seborh – ma w sobie np.: olej konopny, siarkę i pirokton olaminy, więc szybko odkaża, łagodzi stany zapalne, zmiękcza, złuszcza i regeneruje skórę. Lekka emulsja nie zabija gruczołów łojowych, ale reguluje ich pracę.

  • Płyn Seborh – znajdziesz w nim moc kwasów, ekstrakt z arniki czy rozmarynu. Mgiełka złuszcza martwy naskórek, nie wysuszając przy tym skóry głowy, poprawia mikrokrążenie i wzmacnia naczynia krwionośne. Co istotne preparat odbudowuje naskórek, nawilża go oraz chroni.

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji ŁZS?

Pierwszy etap, którego nie można pominąć to regularny kontakt z dermatologiem oraz dokładne przestrzeganie, wszystkich jego zaleceń.

Pielęgnacja skóry głowy objętej łojotokowym zapaleniem powinna być przemyślana, gdyż stosowanie agresywnych kosmetyków albo niedostosowanych do rodzaju skóry głowy czy typu włosów, może wyrządzić poważne szkody. Nieświadomie można w ten sposób wywołać reakcję alergiczną oraz podrażnienie naskórka, ponadto go przesuszyć i doprowadzić do jeszcze większej produkcji łoju.

Podsumowanie

Przetłuszczanie się włosów to jeden z objawów ŁZS. Dodatkowo problem stanowią typowe przy tej chorobie przykre objawy skórne. Konieczny zatem jest systematyczny kontakt z dermatologiem oraz świadoma pielęgnacja, przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków o bogatym składzie. Takie produkty będą kompleksowo niwelować wszystkie charakterystyczne symptomy tej dermatozy, w tym także uspokoją pracę gruczołów łojowych. Tylko postępując w ten sposób, można cieszyć się zdrowo wyglądającą czupryną.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hey? 07.03.2025 11:27
Co wy z tego portalu robicie?

yariska.pl 08.03.2025 07:07
Przecież serwis też musi z czegoś żyć to są posty sponsorowane :) Pozdrawiam