Ilustracja/archiwum

Funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 12-latka. Chłopiec jechał motorowerem przewożąc swoją matkę, nie mając do tego uprawnień. Na tym kontrola się jednak nie zakończyła. Konsekwencje poniesie zarówno 35-latka za to, że pozwoliła kierować nieuprawnionemu synowi. Informacja o nieletnim zostanie także przekazana do sądu rodzinnego.

W środę (29.03.2023) kilka minut przed godz. 10:00 policjanci w zespołu ruchu drogowego kętrzyńskiej jednostki Policji w miejscowości Łankiejmy w gm. Korsze zauważyli kierującego motorowerem, który wyjechał z drogi powiatowej na drogę wojewódzką. Kierujący na widok radiowozu najpierw zatrzymał jednoślad z którego zsiadł pasażer, a następie odjeżdżając zawrócił naruszając linię podwójną ciągłą. Policjanci udali się za tym pojazdem i zatrzymali go do kontroli drogowej. Jak się okazało kierującym był 12-letni mieszkaniec gminy Korsze, który na prośbę matki wiózł ją do sklepu w Łankiejmach, bo jak sama przekazała w rozmowie z policjantami „nie potrafi jeździć motorowerem i poprosiła syna by ją zawiózł do sklepu”. Teraz 12-letni amator jednośladu tłumaczyć się będzie przed sądem dla nieletnich. Konsekwencje poniesie również 35-letnia matka, która udostępniła synowi pojazd.

Przypominamy! Osoby nie posiadające uprawnień narażają siebie i swoich opiekunów na konsekwencje prawne i finansowe w przypadku kontroli lub zdarzenia drogowego.

Zgodnie z ustawą „O kierowaniu pojazdami” uprawnia prawo jazdy kategorii AM. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi, że motorower to jedno lub dwuśladowy pojazd, który wyposażony jest w silnik o pojemności nie przekraczającej 50 cm³ lub mocy ograniczonej do 4kW w przypadku silników elektrycznych i prędkości maksymalnej nie większej niż 45km/h.

Źródło: warmińsko-mazurka policja 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię