archiwum

W czasie każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają m in. aktualny stan drogomierza i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. Jak pokazują różne przykłady, po drogach naszego województwa poruszają się samochody z nieprawdziwym przebiegiem. Warto pamiętać, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów, jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w pojeździe stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Tak też było kilka dni temu, kiedy to funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie w toku wykonywanych czynności służbowych zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Mercedes. W trakcie sprawdzania numerów rejestracyjnych pojazdu w policyjnym systemie mundurowi ustalili, że aktualne wskazanie drogomierza różni się od tego, które zostało odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Różnica nie była mała, ponieważ sięgnęła blisko 100 tys. km! Podczas interwencji kierujący samochodem nie był w stanie wytłumaczyć policjantom ujawnionej różnicy przebiegu i zaprzeczył, aby pojazd szykowany był w ten sposób do sprzedaży. Na miejscu funkcjonariusze wykonali stosowną dokumentację celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i zmianami w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego z dnia 5 listopada 2019 r., od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Obecnie policjanci wykonując   każdą    kontrolę    drogową    mają    obowiązek sprawdzać i spisywać stan drogomierza, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Właściciel pojazdu musi pamiętać również o tym, że zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Źródło: dolnośląska policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię