Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali trzy osoby, dwóch Polaków i obywatela Ukrainy. Korzystając w sposób nieuprawniony z karty płatniczej amerykańskiego banku, dokonali kilkudziesięciu oszukańczych transakcji z zamiarem wyłudzenia blisko 340 tysięcy złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty, grozi im za to do 10 lat więzienia.

Do policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie dotarła informacja, że na terenie Podkarpacia, w tym samym czasie, na trzech terminalach płatniczych ktoś dokonuje transakcji posługując się tą samą kartą płatniczą. Funkcjonariusze błyskawicznie przystąpili do sprawdzeń.

Współpracując z firmą obsługującą transakcje bezgotówkowe, ustalili, że ktoś posługując się kartą płatniczą należącą do amerykańskiego banku, dokonał 36 operacji na terminalach należących do firm z Rzeszowa i Przemyśla na łączną kwotę blisko 340 tysięcy złotych.

Policjanci dokonali przeszukań w siedzibach firm i miejscach zamieszkania. Zabezpieczyli m.in. terminale płatnicze, dokumentację księgową, nośniki pamięci. Na wniosek Policji, Prokuratura Rejonowa w Przemyślu zdecydowała o zablokowaniu środków pochodzących z oszukańczych transakcji, które trafiły na rachunki bankowe firm.

Do sprawy zatrzymano dwie osoby, 36-letniego przedsiębiorcę z Rzeszowa i 38-latka z Przemyśla. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzut oszustwa i próby oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratury, sąd rozpoznał wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych i zastosował wobec 36-latka tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy pod warunkiem uiszczenia poręczenia w wysokości 100 tys. złotych, które uiścił. Natomiast wobec 38-letniego podejrzanego zastosowano  poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych i dozór Policji.

Dalsze czynności potwierdziły, że w sprawę zamieszany jest też obywatel Ukrainy. Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek, gdy próbował wjechać na teren Polski. On również usłyszał zarzut udziału w oszustwie.  Decyzją Sądu Rejonowego w Przemyślu został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: podkarpacka policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię