Ilustracja/archiwum.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu w ramach śledztwa powierzonego przez Wydział do Spraw przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w maju ubiegłego roku zatrzymali 4 osoby podejrzane o oszustwo. To 2 kobiety i 2 mężczyzn. Podejrzani oszukali kontrahentów z Polski Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oferując do sprzedaży rękawiczki nitrylowe, których nie mieli. Za to przestępstwo grozi do 10 lat więzienia.

Początek sprawy to zawiadomienie od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, które wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w grudniu 2020 roku. Zawiadomienie dotyczyło podejrzenia „prania pieniędzy” przez jedną ze spółek, działających na terenie Poznania. Czas trwania tego procederu obejmował ponad 1,5 roku od maja 2019 roku do grudnia 2020 roku.

Transakcje opiewały na kwotę ponad 10 mln złotych i ponad 4 mln dolarów. Część tych pieniędzy została wypłacona w ramach zaliczek i wynagrodzeń zarówno dla członków spółki, jak również dla członków rodziny, którzy nie byli w żaden sposób zatrudnieni lub związani z tą spółką. Środki pieniężne, które pozostały na koncie spółki zostały decyzją prokuratury zablokowane.

Początkowo profil działalności tej spółki polegał na handlu artykułami drogeryjnymi. Jednak po wybuchu pandemii i gwałtownym wzroście popytu na środki ochrony, firma zaczęła szukać klientów zainteresowanych zakupem rękawiczek nitrylowych. Znaleźli 4 takie podmioty. Firmy z Polski, Wielkiej Brytanii i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przelały na konto spółki 30 procentowe zaliczki na łączną kwotę blisko 4 milionów dolarów i blisko 600 tysięcy złotych.

Przedstawiciele spółki zapewniali swoich kontrahentów, iż mają zawarte umowy z producentami rękawiczek nitrylowych w Chinach, Turcji i Malezji, a opóźnienia w dostawie argumentowali problemami z transportem. Policjanci ustalili, że od samego początku podejrzani nawet nie próbowali wywiązać się z zawieranych umów. W ramach śledztwa zabezpieczono gotówkę w kwocie 240 tys. złotych, 3 luksusowe samochody Porsche, Audi i BMW o wartości ponad 1.6 mln oraz nieruchomość o wartości 1.2 mln oraz zablokowano kilka milionów złotych na rachunku bankowym.

W maju  2021 roku policjanci zatrzymali 4 osoby, związane z tą spółką. Zatrzymali usłyszeli zarzut oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia. Policjanci zakończyli śledztwo w lutym 2022 roku. Wszystkie materiały przekazali do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, a prokurator  w tym samym miesiącu wniósł akt oskarżenia do sądu. Obecnie czekamy na rozpoczęcie procesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię