Zaczęło się od przyjęcia zaproszenia do grona znajomych na popularnym portalu społecznościowym. Na zdjęciu – przystojny mężczyzna, w rozmowie przez komunikator – sympatyczny i niezwykle przekonujący. Jak się później okazało był to oszust, który szybko zdobył zaufanie sądeczanki i uśpił jej czujność. Niestety, kobieta internetową znajomość z mężczyzną podającym się za lekarza pracującego w Syrii przypłaciła utratą blisko 8 tys. złotych.

Z korespondencji prowadzonej przez Internet wynikało, że nowo poznany mężczyzna jest amerykańskim lekarzem, który od półtora roku pracuje w Syrii. Po zaledwie kilku dniach wymiany wiadomości, mężczyzna poprosił ją, by odebrała paczkę z jego oszczędnościami życia. Tłumaczył, że w Syrii jest wojna, że zależy mu na czasie, że prześle 1,5 miliona dolarów, tylko potrzebuje jej danych. Do tego stopnia wzbudził zaufanie kobiety, że ta niczego nie podejrzewając. bez wahania się zgodziła. Powiedział, że w najbliższym czasie skontaktuje się z nią firma kurierska i przekaże dalsze wskazówki.

Tak też się stało. Sądeczanka otrzymała maila z wiadomością, że paczka zostanie do niej przesłana w trybie ekspresowym, ale trzeba wpłacić na wskazany numer konta 1750 euro, czyli równowartość blisko 8 tys. złotych. Kobieta skontaktowała się z rzekomym lekarzem, który obiecał zwrócić całą kwotę, gdy tylko przyjedzie odebrać paczkę, w związku z czym wpłaciła pieniądze. Następnego dnia ponownie otrzymała wiadomość od firmy kurierskiej, tym razem chodziło o dopłatę w wysokości ponad 9 tys. euro. Mężczyzna w dalszym ciągu utrzymywał, że wszystko jej odda, a gdy powiedziała, że nie ma takiej sumy, namawiał by pożyczyła od znajomych albo wzięła kredyt w banku. Chciał wpędzić ją w poczucie winy wmawiając, że on zrobiłby dla niej wszystko, a ona zostawia go w takiej trudnej sytuacji. Spytany o zwrot pieniędzy napisał, że nie rozumie o co jej chodzi. W tym momencie kobieta uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszusta i o sprawie poinformowała sądecką Policję.

Opisana powyżej sytuacja jest przykładem tzw. oszustwa nigeryjskiego, które polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie elektronicznych wiadomości, pisanych zazwyczaj słabą angielszczyzną lub tłumaczonych przez translatory internetowe na język polski. Oszuści tworzą fikcyjne opowieści podając się np. za amerykańskich lekarzy czy żołnierzy stacjonujących w Syrii lub Iraku i proszą o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą. W rzeczywistości wyłudzają pieniądze, które mają pokryć rzekome koszty transportu przesyłki. Sumy, które tracą oszukani ludzie to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Przestępcy stale doskonalą swoje metody działania, dlatego by nie paść ofiarą nigeryjskiego oszustwa nie wierz w:

– otrzymanie dużej sumy za pośrednictwo w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. syna obalonego przywódcy jednego z państw afrykańskich, który jest dziedzicem fortuny, lecz sam z różnych względów nie może podjąć pieniędzy z banku (poszkodowani ponoszą koszty rzekomego wystawiania certyfikatów, opłacenia skorumpowanych bankierów lub urzędników itp.),

– wygraną w zagranicznej loterii, w której nie brałeś udziału, a nawet o niej nie słyszałeś (by odebrać nagrodę międzynarodowym przelewem bankowym poszkodowani muszą ponieść szereg kosztownych opłat np. za wystawienie dokumentów i certyfikatów, opłatę dla prawnika czy opłacenie podatku od wzbogacenia),

– wiadomość o wielkim spadku po osobie, której nie znasz („odziedziczoną” fortunę można podjąć z banku po dopełnieniu formalności i opłaceniu kilku różnych należności, które jednak są niczym w porównaniu z olbrzymim spadkiem).

Źródło: małopolska policja

13 KOMENTARZE

 1. Bardzo podobną sytuację miałem, w moim przypadku też 1,5 miliona dolarów. Była to niby atrakcyjna Pani wojskowa, zaczepiła mnie na portalu społecznościowym później pisaliśmy przez inny komunikator. Dostałem taką propozycję, też miała być to przesyłka i na tym zakończyłem.

 2. Za cytuje:
  Witaj mój najdroższy, jak twoje zdrowie dzisiaj mam nadzieję, że w porządku? Kochanie, mój duch mówi mi, że jesteś miłą osobą, a ja zaufałem ci i wierzę ci dzięki sile zaufania, którą dzieliliśmy. Muszę ci powiedzieć wszystko o mnie, ponieważ jesteś teraz częścią mojej przyszłości.”
  „PROSZĘ CHCĘ CZYTAĆ TEN KOMUNIKAT BARDZO SKUTECZNIE! PONIEWAŻ POSTANOWIŁEM, ABY WYSTAWIĆ TO TA TAJEMNICA.
  Oto tajemnica, którą chcę ci ujawnić, właściwie mam około 1,5 miliona dolarów amerykańskich (jeden milion pięćset tysięcy dolarów amerykańskich) tutaj w firmie ochroniarskiej, proszę o informacje, te pieniądze są prawdziwe i legalne, to nie skradzione pieniądze, to moja własność, którą zarabiałem na ropie naftowej z jednym z wybitnych ludzi tutaj w Syrii”
  „Ale teraz mam mały problem z DYPLOMATYCZNĄ KOMISJĄ FINANSOWĄ W NARODZIE ZJEDNOCZONYM, w której zdeponowałem pieniądze, ponieważ wysłali mi wiadomość po raz ostatni i powiedzieli mi, że ostatni dzień, w którym muszę usunąć tę skrzynkę funduszu konsygnacyjnego z ich firmy, musi być taki Miesiąc, który w tej chwili jest dla mnie bardzo trudny
  Jestem teraz bardzo zdezorientowany, nie wiem, co zrobić ponownie, nie mogę wyjść z obozu, aby odebrać te pieniądze od firmy ochroniarskiej, a jeśli nie uda mi się przenieść tych pieniędzy od firmy ochroniarskiej po 5. w przyszłym miesiącu 2020 r. pieniądze zostaną przekazane Syrii”
  „Skarb Państwa jako nieodebrany rachunek, a ja stracę wszystkie pieniądze.
  kochanie, proszę, teraz, gdy jesteście bardzo blisko mnie jako mojego najlepszego przyjaciela, mojej miłości i całej mojej nadziei, jedynej, której mogę zaufać i dzielić się tym sekretem, chcę, aby firma ochroniarska pomogła mi przenieść te pieniądze przez Executive Secure Przesyłka kurierska do ciebie tam w adres domowy kraju. abyście mogli zaoszczędzić i zatrzymać pieniądze na naszą inwestycję w przyszłości, dopóki nie spotkamy się tam w waszym kraju po zakończeniu mojej misji”
  „Kochanie, lepiej jest oszczędzać w dłoni na wypadek, gdyby coś mi się stało tutaj, możesz zadbać o pieniądze, ponieważ tak bardzo cię kocham. Ponieważ nadal pracuję pod rządem, nie mogę na razie zatrzymać ani wysłać tych pieniędzy do mojego kraju. Dlatego chcę tylko, abyś działał jako mój najbliższy krewny, aby otrzymać je w swoim kraju.”
  „Szczerze mówiąc, jeśli nie przeniosę tych pieniędzy jak najszybciej przed opuszczeniem tego kraju, stracę je, a to może narazić mnie również na działanie rządu. Jak wiecie z powodu wojny tutaj, banki Syrii zostały zobowiązane przez rząd do wysyłania pieniędzy do innego kraju bez względu na kwotę, nie jest możliwe wysyłanie pieniędzy z tego miejsca przelewem bankowym do innego kraju, ponieważ polityka bankowa tutaj teraz jest bardzo trudna i surowa, głównie od początku kryzysu. ponieważ nie mam tam żadnej zaufanej osoby, która mogłaby być moją najbliższą rodziną.”
  „Dlatego Bank powiedział mi tutaj, że najłatwiejszym sposobem wysłania dowolnej kwoty pieniędzy obecnie z Syrii do dowolnego innego kraju na całym świecie jest skorzystanie z usługi kurierskiej kurierskiej jako bezpiecznej i szybszej przesyłki. I już rozmawiałem z menedżerem Executive Secure Courier Delivery Service, aby przenieść te pieniądze do Ciebie na adres domowy w Twoim kraju jako jedyny, któremu mogę zaufać. zorganizują pieniądze jako paczkę i zadeklarują je jako cenne rodzinne przedmioty dyplomatyczne na lotnisku.”
  „dostarczą go na twój adres, jak uzgodniłem i uzgodniłem z nimi. Aby móc dokonać niezbędnych ustaleń, musisz wysłać mi-> (1) Twoje pełne imię i nazwisko, (2). Adres domowy / adres biura (3). Twój numer telefonu komórkowego (4). Twój zawód (5) Twój adres e-mail i (6). Skopiuj swoją tożsamość, aby zakończyć proces.”

  • Tak jak napisał kolega wyżej, miałem identyczny przypadek i nawet tą samą identyczną wiadomość, też wiedziałem że to oszustwo i po tej wiadomości zebrałem kontakt…chodzi o panią o nazwisku Amanda Millan, radzę uważać

  • Cześć.Dzięki za ostrzeżenie.Ja właśnie dzisiaj po przeczytaniu tej wiadomości którą zamieścił Paweł też od razu zablokowałem taką osobę.Nazywała się Grace Morgan.Miałem prawie identyczny teks od tego oszusta.

 3. Miałem taki sam przypadek mam wszystkie materialy ,konwersacje,dane dotyczące kont na które oszuści wyłudzają pieniądze ,grupa nadal funkcjonuje ,znajdują swoje ofiary na fb,jak ktoś chce sprubować ich załatwić to jestem na mesenger lub fb,napewno pomogę mam obszerną wiedze na ten tamat,ale przebywam za granicą,muj kontakt( grzegorz wrublewski@gmail.com

 4. To poważne zagrorzenie grupa tych oszustów cały czas działa niewiadomo ile osub już straciło pieniądze,czekam na wasze zainteresowanie możemy razem ich załatwić.

 5. Witam. Mam dokładnie to samo co kolega paweł. Korespondencja, zdjęcia z wojska i prywatne z piękna panią sierżant tylko ciekaw jestem czy kto kolwiek z was miał krótkie rozmowy na kamerce oczywiście w języku angielskim. Dajcie znać proszę.

 6. Widze ze ta grupa oszustow szybko dziala. Dostawalem dokladnie takie same wiadomosci jak wy. Wlasnie probowalem dzwonic przez serwis spolecznosciowy i chcialem porozmawiac przez kamere . zobaczymy na efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię