Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu z gliwickiej komendy zakończyli właśnie długotrwałe postępowanie przygotowawcze, dotyczące kradzieży w jednym z domów jednorodzinnych w powiecie gliwickim. Do przestępstwa doszło w 2018 roku. Sprawca ukradł wtedy pokaźną sumę pieniędzy. Finał dochodzenia był zaskakujący nie dla śledczych, ale… pokrzywdzonej rodziny.

Wiosną 2018 roku nieznany w chwili zgłoszenia sprawca dokonał kradzieży pieniędzy w kwocie prawie 400 tys. zł. Gotówka przechowywana była w jednym z pomieszczeń, w metalowej, zamykanej kasecie.

Podczas szczegółowych oględzin miejsca zdarzenia, policyjni technicy badali najdrobniejsze ślady i analizowali wszelkie możliwe tropy. Rozpoczęto żmudne śledztwo, w trakcie którego przesłuchiwano świadków, a co za tym idzie – typowano podejrzanych.
W trakcie czynności, stróże prawa przesłuchali również chłopaka córki właścicieli. Policjanci zainteresowali się młodym człowiekiem, ponieważ był on częstym gościem pokrzywdzonych i miał szansę zorientować się, jakie mają zwyczaje. Podczas długich rozmów ze śledczymi, mężczyzna wypierał się jednak jakiejkolwiek wiedzy o pieniądzach czy usytuowaniu skrytki. Tymczasem „policyjny nos” mówił co innego…

Pozostało zweryfikować zabezpieczone ślady, między innym z odciskami palców świadka. Na wyniki laboratoryjnej opinii trzeba było poczekać kilka miesięcy. Sądowa ekspertyza potwierdziła przypuszczenia policjantów. Uzyskano niezbite, stuprocentowe dowody, że podejrzewany, mimo stanowczego wypierania się wiedzy o kasecie z gotówką, miał z nią kontakt. Tym samym mężczyzna ze świadka stał się… podejrzanym. 28 lutego prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Gliwicach przeciwko 27-latkowi akt oskarżenia. Młodemu mężczyźnie grozi 10 lat więzienia.

To nie jedyna tego typu sprawa, związana z kradzieżami pieniędzy w domach rodzinnych. Angażują one zawsze wielu policjantów, sporo ich czasu i wysiłku. A czasem wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć oszczędności… Policjanci apelują do osób przechowujących gotówkę w domu, o bardziej roztropne zachowanie. Z całą pewnością są lepsze metody ulokowania pieniędzy, niż metalowa sklepowa kasetka, przytwierdzona do podłogi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię