Żagańscy policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą podczas przeszukania realizowanego w mieszkaniu młodego mężczyzny ujawnili kajmana okularowego, który jest na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Gad został zabrany przez pracowników Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

21 września tego roku policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji Żaganiu zrealizowali, po wcześniejszej pracy operacyjnej, przeszukanie w prywatnym mieszkaniu, w wielorodzinnym domu. Podczas przeszukania, w pokoju młodego mężczyzny policjanci ujawnili prawie 40-centymatrowego kajmana okularowego – gada, będącego na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem, który był w niewoli. Okazało się, że domownicy nie mają żadnych zezwoleń i dokumentów związanych z pochodzeniem tego kajmana.

Żagańscy policjanci skontaktowali się z Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu. Pani Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO, po wysłuchaniu relacji policjantów i informacji o warunkach w jakich przetrzymywany jest gad, zgodziła się zaopiekować kajmanem i wysłała do Żagania weterynarza i pracownika z ZOO, którzy profesjonalnie mogli ocenić całą sytuację. Pracownicy Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu jednoznacznie potwierdzili, że kajman okularowy był przetrzymywany w warunkach które zagrażały jego zdrowiu i życiu. Gad został zabrany przez pracowników ZOO.

Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy pod kątem złamania przez młodego mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zwierząt.

Źródło: lubuska policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię