Ilustracja/archiwum

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego w Szczecinie w czasie służby podjęli interwencję wobec mężczyzny, który wręczał alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Teraz będzie miał problemy – przypominamy, że sprzedaż i podawanie alkoholu osobom do lat 18 jest prawnie zabronione. Przestępstwem jest również rozpijanie małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając do jego spożycia.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami sprzedaż i podawanie alkoholu osobom do lat 18 jest prawnie zabroniona. Zakazy te są powszechnie znane i respektowane przez sprzedawców sklepów z alkoholem. Doskonale o tym wiedział też 17 latek, który w Szczecinie poprosił nieznanego mężczyznę o zakup alkoholu. Przed sklepem przekazał 48 latkowi gotówkę, a ten kupił nastolatkowi butelkę wódki. Sytuację przekazywania butelki zauważyli policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego szczecińskiej komendy, którzy pełnili służbę w tej części miasta. Natychmiast zareagowali i podjęli interwencję. Teraz mężczyzna, który udzielił nieletniemu alkoholu będzie odpowiadał przed sądem.

Przypominamy, że spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie jest przejawem demoralizacji i w tym zakresie decyzje podejmuje sąd rodzinny. Natomiast zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi karze grzywny podlega m.in. ten, kto sprzedaje napoje alkoholowe osobom do lat 18, a zgodnie z art. 208 kodeksu karnego kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię