Foto: archiwum

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej przetrzymywania zakładników, w celu zmuszenia ich do określonego zachowania. 

W tej sprawie zarzuty usłyszało 3 mężczyzn: dwóch z Zabrza i jeden z województwa dolnośląskiego. Zatrzymany kilka dni temu 22 latek usłyszał łącznie 37 zarzutów dot. przetrzymywania zakładników, zmuszania ich do określonego zachowania – licznych oszustw, kradzieży z włamaniem, przywłaszczania i kradzieży dokumentów, rozboju, gróźb karalnych, oszustw przy zawieraniu umów na usługi telekomunikacyjne. Na wniosek prokuratora, decyzją Sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Pozostali dwaj podejrzani w tej sprawie usłyszeli odpowiedni 3 i 4 zarzuty popełnienia podobnych przestępstw. Wobec jednego z nich prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, a kolejny jest pozbawiony wolności do innej sprawy.

Jak ustalono w śledztwie do nielegalnego procederu dochodziło w okresie od sierpnia do października 2016 roku, na terenie województwa śląskiego i województwa dolnośląskiego. Ustalono w sprawie 4 pokrzywdzonych mężczyzn, który byli wzięci przez sprawców jako zakładnicy. Pokrzywdzeni to osoby w wieku 50 – 60 lat, przypadkowo spotkane przez podejrzanych, na terenie głównie Lędzin. Podstępem sprawcy zmuszali ich do wejścia do samochodu, którym się poruszali. Pokrzywdzeni następnie byli przetrzymywani od 1 do 4 dni, wywożeni do  województwa dolnośląskiego. Następnie zmuszani byli do zawierania umów kredytowych,  podpisywania umów na usługi telekomunikacyjne oraz umów na zakup sprzętu RTV. Umowy te następnie nie były spłacane, a sprzęt pochodzący z tych umów był przekazywany podejrzanym.

22-letni podejrzany usłyszał w tej sprawie również zarzuty związane z dokonanymi już samodzielnie oszustwami, kradzieży z włamaniem, przywłaszczania  i kradzieży dokumentów, rozboju, gróźb karalnych.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Katowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię