W wyniku przeprowadzonej realizacji przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji przy współpracy z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Biura Operacji Antyterorystycznych KGP, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji w Warszawie, Radomiu, Białymstoku i Łodzi rozbito międzynarodową grupę przestępczą, która dokonywała oszustw metodą „na policjanta” wobec obywateli Chin.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili głównie Chińczycy. Pokrzywdzeni w wyniku działalności grupy przestępczej stracili co najmniej 1 milion 800 tys. euro.

Zatrzymani dokonywali oszustw na szkodę obywateli Chin. Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych. Zatrzymani działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw.

Na skutek przestępczej działalności pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tys. euro.

Przy zaangażowaniu prokuratorów i funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i szeregu innych jednostek, przeprowadzono dziś przeszukania w 5 miejscach kraju – na terenie Lublina, w 2 podwarszawskich miejscowościach oraz w Krakowie.

Do sprawy zatrzymano w sumie 50 osób, głównie Chińczyków i Tajwańczyków. Wśród zatrzymanych jest także dwójka Polaków. Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności Izabelę M. i zabezpieczono przy niej 100 tys. zł. Na terenie Józefowa zatrzymano 34 obywateli Tajwanu, w tym 6 kobiet i głównego lidera grupy przestępczej. Na terenie Konstancina zatrzymano 14 osób – obywateli Tajwanu w tym 2 kobiety. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz dubeltówkę.

Niezwłocznie po wykonaniu wszystkich czynności procesowych związanych z przeszukaniami wszystkie zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie zostaną przesłuchanie. Za czyny będące przedmiotem tego postępowania grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Szersze informacje na temat tego postępowania i zarzutów stawianych zatrzymanym zostaną przedstawione po wykonaniu wszystkich czynności procesowych z udziałem podejrzanych.

Źródło: policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię