Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadzą śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez naczelnika wydziału jednego z urzędów w Kłobucku. Urzędnik podejrzany jest o manipulowanie przetargami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kierując realizację różnych przedsięwzięć do „zaprzyjaźnionych” przedsiębiorców.

W poniedziałek śląscy policjanci zatrzymali naczelnika wydziału jednego z kłobuckich urzędów oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego w związku z zarzutami korupcyjnymi. Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić zarzuty wszystkim trzem podejrzanym. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo. Tam usłyszeli łącznie aż 8 zarzutów korupcyjnych, co wskazuje na poważny charakter sprawy.

Zarzuty przedstawione naczelnikowi wydziału kłobuckiego urzędu oraz dwóm przedsiębiorcom związane są z przekroczeniem uprawnień, niedopełnieniem obowiązków służbowych oraz korupcją. Naczelnik, prowadząc sprawy dotyczące zamówień publicznych, manipulował procesem, aby kontrakty trafiały do określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, w latach 2021-2022 naczelnik zawarł umowy z tymi przedsiębiorcami na wykonanie różnych zadań publicznych. Wartość tych umów wynosiła łącznie około 400 tysięcy złotych.

W związku z zarzutami, prokurator zastosował wobec podejrzanych dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe w wysokości 25 tysięcy złotych dla każdego z nich. Dodatkowo, naczelnik został zawieszony w czynnościach służbowych. W przypadku potwierdzenia zarzutów, sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien, prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

Obecna sytuacja stanowi pierwszą realizację w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową. Planują już kolejne zatrzymania w związku z tym śledztwem, co wskazuje na możliwe dalsze rozszerzenie sprawy i zatrzymanie kolejnych osób zaangażowanych w nielegalne działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię