Podejrzana złożyła wczoraj wyjaśnienia, a „Papaj” trafił do prawowitego właściciela. Został znaleziony wcześniej, bo 31 grudnia ub.r. Rozpoznała go ekspedientka sklepu, która znała właścicielkę. Pies był w objęciach innej pani i to zwróciło jej uwagę. Podejrzanej kobiecie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Czym jest przywłaszczenie
Przywłaszczenie będące przestępstwem przeciwko mieniu, często mylone jest z kradzieżą. Brak agresywnego, bezprawnego zaboru rzeczy – występujący przy przestępstwie kradzieży, powoduje, że poszkodowani, często nie mają świadomości tego, że padli ofiarą przestępstwa. Polega ono na nielegalnym, bezprawnym zabraniu czegoś cudzego na własność. Sprawca dokonuje rozporządzenia rzeczą ruchomą, tak jakby miał do tego prawo, np. dokonując jej sprzedaży czy powierzenia innej osobie.
Przywłaszczenie mienia gdzie zgłosić? W sytuacji, gdy dana osoba bezpodstawnie odmawia zwrotu powierzonej jej rzeczy – pokrzywdzony może zgłosić na Policję, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia na jej szkodę. Pomimo, że zwierze oczywiście nie jest rzeczą, sprawca przywłaszczenia np. psa odpowiada zgodnie z art. 284 KK.
Źródło: warmińsko-mazurska policja