Zabezpieczonych ponad 70 jednostek broni, amunicja, zapalniki i proch strzelniczy to efekt policyjnych działań w 16 województwach. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia w Internecie, które ujawnili funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Oferta dotyczyła sprzedaży m.in. broni hukowo-alarmowej, na którą w Polsce wymagane jest pozwolenie. Do sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn, już usłyszeli zarzuty.

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zwrócili uwagę na ofertę zamieszczoną na jednym z portali ogłoszeniowych, dotyczącą sprzedaży broni hukowo-alarmowej na wkłady 9 mm P.A.K. W świetle polskich przepisów, zgodnie z ustawą o broni i amunicji, taka broń wymaga zezwolenia na jej posiadanie na terenie Polski.

Policjanci ustalili, że sprzedaż broni prowadził sklep działający legalnie na terenie Czech. Zakupiony towar, pistolety hukowe i alarmowo-hukowe, były wysyłane za pośrednictwem firm kurierskich do klientów na terenie całej Polski.

W minionym tygodniu, w jednym czasie, na terenie 16 województw, blisko 300 policjantów różnych wydziałów, przede wszystkim zwalczających cyberprzestępczość i przestępczość kryminalną, wspieranych przez policyjnych pirotechników, kontrterrorystów i biegłych z zakresu badania broni i balistyki, przeszukało około 100 adresów. W działaniach brały udział również psy do wykrywania materiałów wybuchowych.

Funkcjonariusze ujawnili 74 sztuki nielegalnie posiadanej broni krótkiej i długiej różnego kalibru, z których część była przystosowana do oddawania strzału z amunicji ostrej. Zabezpieczyli 3500 sztuk amunicji różnego kalibru, amunicji hukowej i hukowo-alarmowej o kalibrze 9 mm P.A.K., a także proch strzelniczy, 3 elementy składowe broni, 2 zapalniki do broni artyleryjskiej, kusze z lunetą i nunczako.

Do sprawy zatrzymano dwóch mężczyzn, 49-letniego mieszkańca powiatu stalowowolskiego, który nielegalnie posiadał 2 sztucery i ponad 100 szt. amunicji, oraz 60-letniego mieszkańca woj. śląskiego, u którego znaleziono elementy broni, amunicję, zapalniki i słój z prochem. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Będą odpowiadać za nielegalne posiadanie broni i amunicji, grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Czynności procesowe z udziałem pozostałych osób, będą prowadzone po uzyskaniu opinii biegłych.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Prokurator wobec podejrzanych zastosował policyjny dozór i poręczenie majątkowe. Sprawa jest rozwojowa.

12 KOMENTARZE

 1. To jakaś kpina. 9mm pak ma inne wymiary niż normalne 9mm. Komora też jest wezsza i nie da się wystrzelic pocisku. A bajki o rozwiercaniu lufy między bajki na półce można włożyć. Jaki to sukces? Śmiech na sali. Pistolety i amunicja hukowa. He he he he

 2. Żartem śmiechem mi cbs wpadlo rano do domu właśnie w związku 9mm.pak. A wszystko przez to ze zamawialem przez olx, dokładnie to przsz tel z okx od jakiegos sprzedawcy ammo hukowe ale 6mm, postawili mi zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji, ale ani broni ani tej ammo 9mm pak nie znaleźli bo zwyczajnie jej nie miałem, bo zdążyłem sie naczytać ze niby legalne a niby nie, to sobie darowałem. Ale przez taka głupotę można dostać wyrok, a jaja sa takie ze sprawa trwa juz wiecej jak dwa lata i prokurator kazal mi się przyznać to wyroku nie dostanę, bo mają na mnie dowód sprzedawca sprzedal mi to ammmo 6mm pod tym samym numerem co mial 9mm pak. I człowieku w tym kraju jesteś juz przestępca, patologia.

 3. Ostatnie sukcesy polskiej „policji….zatrzymanie kilkunastu pistoletow hukowych i wlepienie kilku tysiecy mandatow opartych o nielegalne rozporzadzenia do ktorych nielegalnosci sam rzad sie oficialnie przyznal…czyli bezprawie plus w akcji

  • Człowieku, ty im nie podsuwaj takich głupich pomysłów bo jeszcze wykraczesz !!! Zabrać siekiery.. Też coś…. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez siekiery u mamy na wsi. To po prostu nie jest możliwe. Nie na takim gospodarstwie i to w pobliżu lasu.

 4. Na zdjęciu tytułowym jest popularna wiatrówka o energii pocisku poniżej 17J. Wg obecnie obowiązujących przepisów nie są one nawet bronią, tylko urządzeniem pneumatycznym, na posiadanie którego nie jest wymagane zezwolenie. Nie trzeba tych urządzeń także rejestrować. Guzik zatem powinno przeszukujących obchodzić posiadanie takowych urządzeń, a już na pewno nie powinni się chwalić ich zajmowaniem na zdjęciach.
  Co więcej, nawet broń pneumatyczna w Polsce podlega zaledwie rejestracji i dalej nie jest na nią wymagane zezwolenie ani specjalne metody przechowywania. Jedynym ograniczeniem jest tu zakaz użycia poza wyspecjalizowanymi strzelnicami.

 5. CZekam na zatrzymania kryminalistów (dzieciaków), co kupują BROŃ WYBUCHOWO-ZAPALAJĄCĄ (na kapiszony) na czarnym rynku (odpuście przy parafii). Przecież te korki ładowane odprzodowo mają z 10 mm. Do akcji milicyio

 6. no no, zabezpieczyli zabawki na ślepaki, które sobie w niemczech może sobie kupić każdy jak u nas paczkę papierosów. na stadionie dawno temu też były takie wystawione. od razu czuję się bezpieczniej, tak trzymać! a jak samochód ukradną to po 3 miesiącach umorzenie, kieszeń pełna i wypierdalać za bramę.

 7. Przecież to na zdjęciach to są zabawki, z którymi w europie zachodniej latają dzieciaki i odpalają race w sylwestra. Szkoda, że policja taka harda wobec prawdziwych przestępców nie jest. Wobec tych, którzy mają duży kapitał i ostrą broń automatyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię