Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali na terenie województwa lubelskiego pięć osób, podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy. Grupa ta jest podejrzana o pranie pieniędzy pochodzących z oszustw na łączną kwotę przekraczającą 6 milionów złotych. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych. Śledztwo w tej sprawie jest w toku, a policja i prokuratura współpracują z międzynarodowymi partnerami w celu zbadania wszystkich powiązań związanych z działalnością tej grupy przestępczej.

Funkcjonariusze Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działając pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prowadzili postępowanie w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa ta podejrzana jest o ukrywanie rzeczywistego pochodzenia środków finansowych uzyskanych z oszustw dokonanych na szkodę firm z terenu Włoch, Holandii, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Peru oraz Argentyny.

Oszustwa, w jakie zaangażowana była zatrzymana grupa przestępcza, polegały na rozsyłaniu do firm fałszywych informacji dotyczących rzekomej zmiany numeru rachunku bankowego ich rzeczywistego kontrahenta na rachunek kontrolowany przez zatrzymane osoby. W trakcie tych oszustw przestępcy wykorzystywali metody socjotechniczne oraz phishing.

W wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, w tym komputery, telefony komórkowe oraz różnego rodzaju cyfrowe nośniki pamięci. Podejrzani usłyszeli zarzuty karne prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy udało się odzyskać część wyłudzonych pieniędzy, w kwocie ponad 2,5 miliona złotych (549 488 euro). W dalszym ciągu prowadzone są działania mające na celu odzyskanie pozostałych środków oraz wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w działalność grupy przestępczej.

Wobec dwóch z zatrzymanych mężczyzn, Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Natomiast wobec trzech pozostałych podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. W sprawie dotyczącej tej zorganizowanej grupy przestępczej dotychczas przedstawiono zarzuty ośmiu osobom, z czego pięć osób przebywa w areszcie.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie, gdyż dalsze działania mają na celu wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w działalność grupy przestępczej. Współpraca międzynarodowa oraz intensywne śledztwo mają przyczynić się do rozbicia tej grupy i zapobiegnięcia dalszemu działaniu przestępców na szkodę firm z różnych krajów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię