Zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym jadącym drogą wojewódzką 783, otrzymali policjanci z Wolbromia. Okazało się, że właściciel pojazdu posadził za kierownica swojego 14-letniego syna.

8 kwietnia 2018 roku około godziny 15.00 funkcjonariusze z komisariatu w Wolbromiu otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy, który miał poruszać się samochodem marki Renault. Natychmiast ruszyli na odcinek drogi wojewódzkiej nr 783 gdzie ten samochód był widziany. Kiedy zatrzymali pojazd od kontroli, zdziwienie funkcjonariuszy wywołał fakt, że za kierownicą siedział nastoletni chłopiec.

Czternastolatek kierował samochodem za przyzwoleniem swojego 48-letniego ojca, który siedział  obok niego, jako pasażer. Mężczyzna był nietrzeźwy – badanie wykazało u niego blisko 2 promile alkoholu. Mundurowi ustalili, że ojciec wyręczył się synem, gdyż w marcu 2018 roku stracił prawo jazdy za kierowanie  w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo po sprawdzeniu dokumentów, okazało się, że pojazd, którym jechali nie miał aktualnych badań technicznych. Po wykonanych czynnościach syn, jak i ojciec, zostali  przekazani rodzinie. Wkrótce postępowanie 14-latka oceni sąd rodzinny. Natomiast ojca z pewnością czekają konsekwencje karne.

Udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień jest wykroczeniem ale w tym przypadku rozważane jest pociągnięcie ojca do odpowiedzialności karnej za  narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – za co może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Małopolska Policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię