Archiwum/podglądowe

Policjant jest funkcjonariuszem publicznym i jest szczególnie chroniony obowiązującym prawem. W ostatnim czasie Prokuratura Rejonowa w Wałczu skierowała do Sądu Rejonowego w Wałczu wniosek o zastosowanie wobec dwóch podejrzanych mężczyzn środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawcy wypowiadali groźby karalne w stosunku do dwóch policjantów i ich rodzin. Usłyszeli także zarzuty naruszenia czynności narządu ciała u funkcjonariusza i zakłócenie miru domowego.

Do dwóch odrębnych zdarzeń, doszło w niewielkim odstępie czasowym na terenie gminy Wałcz i gminy Mirosławiec. Obaj zatrzymani sprawcy w chwili zdarzeń byli w stanie nietrzeźwości, co nie zwalnia przed odpowiedzialnością karną. Zdarzenia miały miejsce w miejscu zamieszkania policjantów.

Działania agresywnych sprawców były podobne. Wypowiadali oni groźby karalne oraz używali słów powszechnie uważanych za obelżywe, kierując je wobec policjantów i ich rodzin oraz małych dzieci będących w tym, czasie w miejscu zamieszkania. Przy czym, w jednym z przypadków sprawca będąc w towarzystwie innego kolegi, wtargnął do mieszkania policjanta, kiedy ten zwrócił mu uwagę na naganne zachowanie.

Wobec tego trzydziestokilkuletniego podejrzanego Sąd Rejonowy w Wałczu zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, a wobec jego kolegi prokurator zastosował dozór policyjny. Drugie zdarzenie miało miejsce przed godzina 20.00, kiedy funkcjonariusz wyszedł ze swojego domu aby uciszyć agresywnego i wulgarnego w stosunku do niego i rodziny 36 letniego mężczyznę, bo akurat zasypiało małe dziecko, ten zaatakował policjanta i nie poprzestał na wypowiadaniu groźby spalenia policjanta i członków jego rodziny.

Funkcjonariusz obezwładnił sprawcę i wezwał na miejsce patrol policji. Podczas interwencji sprawca zachowywał się agresywnie również wobec funkcjonariuszy Policji. 36 letni podejrzany po wytrzeźwieniu usłyszał dwa zarzuty tj. stosowania groźby karalnej oraz spowodowania naruszenia czynności narządu ciała u funkcjonariusza.

W tym, przypadku sędzia Sądu Rejonowego w Wałczu również zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Należy pamiętać, że policjant jest funkcjonariuszem publicznym i jest szczególnie chroniony obowiązującym prawem. Przestępstwo groźby karalnej zagrożone jest karą 2 lat pozbawienia wolności. Aresztowany 36 latek był już wcześniej karany za podobne zachowanie tj. groźby karalne i działał w warunkach recydywy, więc kara może być zwiększona o połowę.

1 KOMENTARZ

  1. Policjant po służbie powinien być traktowany jak zwykły obywatel ,i mieć minimalne korzyści …to są źli ludzie którzy się zasłaniają mundurem ,jak u każdego później los się mści 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię