archiwum

Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed zatrzymali 38-letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o posiadanie amfetaminy i kierowanie samochodem pod jej wpływem. Zwrócił uwagę mundurowych, popełniając szereg wykroczeń drogowych. Za popełnione naruszenia mógłby dostać nawet 50 punktów karnych, ale prawo jazdy już stracił.

Do zatrzymania mężczyzny doszło w poniedziałek (3.10.2022) w Oświęcimiu na ulicy Unii Europejskiej. Tuż przed godziną 7 policjanci zauważyli kierowcę opla, który wyprzedzał inne samochody na podwójnej ciągłej, jadąc z prędkością 91/km/h na odcinku o ograniczeniu prędkości do 40 km/h. W związku z powyższym funkcjonariusze, włączając sygnały uprzywilejowania, pojechali za pojazdem. Kiedy auto zjechało na pobocze, przystąpili do kontroli drogowej.

Za kierownicą opla siedział 38-letni mieszkaniec Oświęcimia. Funkcjonariusze poinformowali go o popełnionych wykroczeniach. Ujawnili również, że prowadził pojazd bez okularów lub szkieł kontaktowych wbrew adnotacji znajdującej się w blankiecie prawa jazdy. Następnie policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierowcy. Urządzenie w wydychanym powietrzu nie wykazało alkoholu. Pozytywny wynik dało jednak badanie przeprowadzone przy użyciu narkotestu. W ślinie mężczyzny wykazał on obecność amfetaminy. W związku z podejrzeniem kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających do badań toksykologicznych została mężczyźnie pobrana krew. Kolejne przestępstwo wyszło na jaw podczas przeszukania mieszkania mężczyzny. Funkcjonariusze znaleźli w nim trzy woreczki z amfetaminą.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Odrębny wniosek  o ukaranie kierowcy za popełnione wykroczenia zostanie skierowany do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, gdzie grozi mu grzywna w wysokości 30 000 zł. Za popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe mógłby otrzymać ponad 50 punktów karnych, jednakże prawo jazdy zostało mu już zatrzymane, a uprawnienia straci niezależnie od sumy punktów karnych z uwagi na charakter naruszeń.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię