Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali kobietę poszukiwaną Europejskim Nakazem Aresztowania. 31-latka – bezpaństwowiec – była ścigana przez niemieckie służby za oszustwa i fałszerstwa.

Do zatrzymania doszło w poniedziałek, 13 listopada. 31-letnia kobieta próbowała wyjechać z Polski samochodem osobowym. Podróżna nie posiadała obywatelstwa żadnego kraju, a na stałe mieszkała we Włoszech. Podczas kontroli okazało się, że kobieta jest poszukiwana Europejskim Nakazem Aresztowania przez władze Niemiec za oszustwa, fałszerstwa oraz podrabianie dokumentów. Dalsze decyzje w jej sprawie podejmie Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego, uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich, jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

Źródło: Straż Graniczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię