Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Poddziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, rozbili zorganizowaną grupę zajmującą się przestępczością narkotykową. Zatrzymano 7 członków grupy w wieku od 18-31 lat. Podczas równocześnie przeprowadzonych w powiecie oświęcimskim, chrzanowskim oraz wadowickim,  przeszukań miejsc zamieszkania,  policjanci zabezpieczyli amfetaminę i marihuanę oraz tabletki ecstasy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto przejęli ponad 15 tysięcy złotych pochodzących z przestępczego procederu, a na poczet przyszłej kary funkcjonariusze zabezpieczyli warte blisko 40 tysięcy mienie podejrzanych.

W trakcie prowadzonych czynności w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej policjanci ustalili, że na terenie Oświęcimia i okolicznych miejscowości działa grupa przestępcza, trudniąca się rozprowadzaniem narkotyków, wśród młodych mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Pracując nad sprawą, w ciągu kilkunastu tygodni, policjanci uzyskali dowody wskazujące na fakt, iż grupa ta,  swoim zasięgiem obejmuje także kilka sąsiednich powiatów.

W związku z powyższym we wtorek (24.10 br.), w godzinach porannych, wykorzystując element zaskoczenia,  oświęcimscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiego SPAP, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie równocześnie na terenie trzech powiatów, weszli na teren 9 posesji i mieszkań,  w których zatrzymali 7 członków grupy w wieku od 18-31 lat. Podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Łącznie wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto, w skrytkach odnaleziono i zabezpieczono  ponad 15 tysięcy złotych,  pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu.

Zatrzymani mieszkańcy powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego oraz wadowickiego, jeszcze tego samego dnia zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zostały im przedstawione prokuratorskie zarzuty, obejmujące m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie środków odurzających, na dużą skalę. Na poczet przyszłej kary, oprócz gotówki ujawnionej w miejscach zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono mienie o wartości 40 tysięcy złotych.

W dniu 25 października br. podejrzani na wniosek Policji i Prokuratury 6 członków grupy zostało doprowadzonych przed oblicze Sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego trafili jeszcze tego samego dnia. Wobec jednej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Sprawa ma charakter rozwojowy,  w związku z powyższym nie wykluczone są kolejne zatrzymania. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Powyższe działanie stanowi kolejny przykład skuteczności oświęcimskiej Policji, w walce z działającą w ukryciu i niezwykle szkodliwą społecznie, przestępczością narkotykową. W ubiegłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego wpadli na trop i ujawnili 1160 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a do końca września br. ujawnili ich ponad 580. Jednocześnie, w tym roku zabezpieczyli już blisko 26 kg narkotyków o szacowanej wartości 800 tysięcy złotych. Przejęcie tak dużej ilości środków odurzających uniemożliwiło więc wprowadzenie do czarnorynkowego obrotu kilkudziesięciu tysięcy porcji narkotyku.

Źródło: małopolska policja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię