archiwum

Do Sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniej urzędniczce sanepidu, która w zamian za pozytywne opinie sanitarne, przyjmowała korzyści majątkowe od właścicieli lokali. W ten bezprawny sposób działała niemal 5 lat. Przestępczy proceder przerwali policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

59-letnia urzędniczka ze stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Żaganiu związana była do końca listopada 2020 roku. Wcześniej będąc tam zatrudnioną zdecydowała się na przyjmowanie łapówek od właścicieli lokali posiadających własne działalności gospodarcze. Na czym polegał ten przestępczy proceder? Do zadań przedstawicielki sanepidu należało uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych. Urzędniczka uzależniała wydanie pozytywnej opinii od otrzymania korzyści majątkowych, a także za zachowania stanowiące naruszenie prawa.

Część z osób była również wprowadzana w błąd ponieważ w wielu sytuacjach przedkładanie projektów technologicznych w postępowaniach administracyjnych w ogóle nie było potrzebne. Nie wynikało to bowiem z przepisów prawa. Doprowadzała zatem te osoby do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem. Korupcyjny proceder z pełną premedytacją był realizowany przez 59-latke od stycznia 2015 do listopada 2019 roku. W tym czasie, przez niemal pięć lat, wielokrotnie przyjmowała łapówki od wspomnianych przedstawicieli firm.

Dotarcie do wiedzy, że w ogóle takie przestępcze zachowanie ma miejsce możliwe było tylko dzięki działaniom operacyjnym policyjnych ekspertów z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, która wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze – 1 Wydziałem Śledczym, kończąc śledztwo przekazała akt oskarżenia do Sądu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego 62-latce grozi 10 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię