Policjanci z wrocławskiej drogówki, sprawdzając przestrzeganie przepisów związanych z Ustawą o transporcie drogowym i czasem pracy, zatrzymali do kontroli 40-letniego kierowcę ciężarowego samochodu marki MAN w rejonie drogi krajowej nr 8. W trakcie przeprowadzanych czynności kontrolnych funkcjonariusze ujawnili szereg nieprawidłowości, nie tylko związanych z przestrzeganiem przepisów. Okazało się, że 40-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami tego typu. Mężczyzna przyznał w rozmowie z policjantami, że dokument, który przedstawił, zakupił kilka lat wcześniej.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego miejskiej komendy zatrzymali do kontroli kierującego zespołem pojazdów, składającym się z ciągnika siodłowego marki Man oraz naczepy. Funkcjonariusze, którzy przeprowadzili kontrolę, w swojej codziennej służbie używają specjalistycznych radiowozów oznaczonych jako „ETDiE”. Pojazdy te są mini-stacjami diagnostycznymi na kołach, a skrót ETDiE pochodzi od Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Radiowozy te są wyposażone w sprzęt umożliwiający mundurowym gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu oraz przeprowadzenie kontroli czasu pracy kierowcy.

Policjanci dokładnie sprawdzili wszystkie wymagane dokumenty kierowcy oraz dane zapisane na tachografie. Kontrola wykazała, że 40-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego nie stosował się do obowiązujących przepisów wynikających z Ustawy o transporcie drogowym, które dotyczą wykonywania przewozu drogowego. Okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami innych niż te przypisane do kategorii B. Policjanci ustalili to, dokładnie sprawdzając zabezpieczenia wymaganego dokumentu, który otrzymali od kierującego.

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami, 40-latek przyznał, że okazany dokument kupił kilka lat wcześniej, jednak nie pamięta już szczegółów nielegalnej transakcji. Na podstawie stwierdzonych nieprawidłowości, policjanci sporządzili dokumentację, która będzie niezbędna dla Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego do przeprowadzenia postępowania administracyjnego wobec przewoźnika, u którego pracuje 40-latek.

Sam kierowca będzie musiał odpowiedzieć przed sądem za kierowanie pojazdem tego typu bez wymaganych uprawnień oraz posługiwanie się sfałszowanym dokumentem. Sąd może orzec w jego sprawie zakaz prowadzenia pojazdów oraz nałożyć karę do 5 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię