21 samochodów skradzionych w Hiszpanii, a zalegalizowanych w Polsce odzyskali policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP. Wartość zabezpieczonych pojazdów przekracza milion złotych. Policjanci zatrzymali do sprawy trzy osoby podejrzane o sprowadzenie do Polski i legalizację samochodów, między innymi na podstawie sfałszowanych dokumentów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.

Od kilku miesięcy policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Rzeszowie rozpracowywali grupę osób, która sprowadzała na teren Podkarpacia samochody osobowe. W Polsce auta były sprzedawane w komisach samochodowych, na podstawie podrobionych lub przerobionych umów kupna sprzedaży, hiszpańskich dowodów rejestracyjnych i hiszpańskich kart badań technicznych. Niejednokrotnie cena sprzedawanych pojazdów była niższa od wartości oferowanych na popularnych portalach aukcyjnych, co czyniło z nich tzw. „okazję”. Niższa cena kusiła potencjalnych klientów, którzy niejednokrotnie zaciągali na ten cel wieloletnie kredyty.

W ramach prowadzonych działań policjanci odzyskali i zabezpieczyli 21 samochodów, które posiadały numery VIN pojazdów aktualnie użytkowanych przez obywateli Hiszpanii, tzw. „klony”. Przeprowadzone badania pozwoliły na odszyfrowanie prawdziwych numerów identyfikacyjnych. Jak się okazało wszystkie zabezpieczone auta zostały skradzione w Hiszpanii. Dwa pojazdy zostały zatrzymane przez policjantów na terenie Niemiec i Francji. Wartość odzyskanych i zabezpieczonych pojazdów wynosi ponad milion złotych.

Zatrzymanym osobom w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przedstawiono między innymi zarzuty oszustwa, paserstwa, fałszowania dokumentów i posłużenia się nimi. Zgodnie z kodeksem karnym za tego typu przestępstwa grozić może kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Śledczy wciąż prowadzą czynności w tej sprawie, która ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Źródło: Centralne Biuro Śledcze Policji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię