Jaworzniccy policjanci znaleźli trzech obcokrajowców, którzy nielegalnie wjechali do Polski. Mężczyźni ukryli się w naczepie z transportem armatury łazienkowej z Turcji. W związku z podejrzeniem, że bezprawnie wjechali na terytorium Polski, obcokrajowcy zostali przekazani strażnikom granicznym z Rudy Śląskiej.

W sobotę, po południu na stacji paliw przy autostradzie A4 (Jaworzno-Jeleń), zatrzymał się tir, którym kierował 32-letni obywatel Serbii. Kierowca jadąc z Turcji przekroczył granicę Polski w Chyżnem i kierował się do Poznania. W trakcie postoju w pewnej chwili kierowca usłyszał dobiegające z naczepy odgłosy prowadzonych rozmów. Zdezorientowany kierowca wraz z obsługą stacji wezwał Policję. Chwilę później na stację paliw przyjechał policyjny patrol. Kierowca tira powiedział policjantom, że na naczepie znajdują się najprawdopodobniej jakieś osoby. Kierowca otworzył zabezpieczony ładunek i wtedy policjanci sprawdzili naczepę. W czasie kontroli mundurowi zastali trzech młodych mężczyzn, którzy siedzieli pomiędzy towarem. Żaden z nich nie mówił po polsku. Policjanci sprawdzili ich odzież – jak się okazało, mężczyźni nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Stróże prawa wstępnie ustalili, iż imigranci pochodzą z Afganistanu. Policjanci udzielili mężczyznom pomocy przedmedycznej oraz wręczyli im wodę i posiłek. W związku z podejrzeniem, że nielegalnie wjechali na terytorium Polski, obcokrajowcy zostali przekazani strażnikom granicznym z Rudy Śląskiej.

W trakcie czynności prowadzonych przez Straż Graniczną stwierdzono, że zatrzymani cudzoziemcy są w wieku 17, 18 i 19 lat. Obywatelstwo i dane osobowe obcokrajowców zostały ustalone podczas przesłuchania przeprowadzonego w obecności tłumacza ich języka ojczystego.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej wszczął w stosunku do cudzoziemców postępowania administracyjne zmierzające do przekazania ich do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę. Ponadto dwaj dorośli cudzoziemcy usłyszeli zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom.

Do czasu zakończenia postępowania administracyjnego obaj pełnoletni Afgańczycy przebywać będą w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, natomiast niepełnoletni obcokrajowiec umieszczony zostanie w placówce opiekuńczo – wychowawczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię