Foto: Zoll

Polak potrafi, to powiedzenie sprawdza się po raz kolejny, tym razem na gruncie przestępczym. Przemytnicy zatrzymani w Niemczech mieli broń, którą dotąd można było raczej zobaczyć tylko w filmach Jamesie Bondzie. W trakcie przeszukań służby znalazły długopisy na ostrą amunicję.

W ramach skoncentrowanej akcji od 10 do 12 listopada 2020 r. Urząd Śledczy w Essen w imieniu prokuratora z Düsseldorfu zadał ciężki cios nielegalnemu handlowi papierosami. Przeszukano jedenaście nieruchomości w Düsseldorfie, Krefeld, Mönchengladbach, Meerbusch i Tönisvorst. Dziewięć osób zostało tymczasowo aresztowanych i wydano nakazy aresztowania czterech mężczyzn. Zajęto prawie 3,5 miliona nieopodatkowanych papierosów, ponad 120 000 euro w gotówce i pięć strzelających długopisów wraz z amunicją.

Działalność Polaków w Niemczech

Od jesieni 2019 roku Urząd Celny w Essen – biuro w Kolonii – prowadzi śledztwo w sprawie trzyosobowej polskiej grupy podejrzanych o handel nieopodatkowanymi papierosami na dużą skalę.

Dochodzenia śledczych ujawniły, że grupa przemycała nielegalne papierosy z Polski do Niemiec i Belgii zarejestrowanymi w Polsce ciężarówkami. Część nieopodatkowanych papierosów trafiła do niemieckich magazynów. Przypuszczalnie papierosy były przeznaczone na rynek brytyjski.

„Pomimo ukierunkowanej harmonizacji podatków akcyzowych w Europie cena kartonu papierosów to około 30 euro w Polsce i do 100 euro w Wielkiej Brytanii i Irlandii” – powiedziała Heike Sennewald, rzeczniczka prasowa Urzędu Celnego w Essen.

W nocy 10 listopada 2020 roku transport grupy został sprawdzony przez celników z głównego urzędu celnego w Bielefeld i na obszarze załadunku zabezpieczono palety – łącznie 17.450 kartonów nieopodatkowanych i przypuszczalnie podrobionych papierosów marki „Richmond blue ”. Polski kierowca ciężarówki został zatrzymany. Nawiasem mówiąc, „Richmond blue ” rzadko można znaleźć w legalnych sklepach w Niemczech.

Strzelające długopisy

Od rana 11 listopada 2020 r. Urzędnicy z biura kontroli celnej w Essen, wspierani przez główne urzędy celne w Bielefeld, Düsseldorfie, Kolonii, Krefeldzie oraz urzędach celnych w Berlinie i Hanowerze, przeszukali łącznie jedenaście obiektów w Düsseldorfie, Krefeld, Mönchengladbach, Meerbusch i Tönisvorst. Aresztowano siedmiu obywateli polskich. Podczas przeszukań skonfiskowano łącznie ponad 120 000 euro w gotówce, pięć długopisów, niewielkie ilości nieopodatkowanych papierosów, telefony komórkowe i dokumenty pisemne.

12 listopada 2020 r. Na wniosek prokuratora w Düsseldorfie, dwóch obywateli Polski w wieku 42 i 39 lat oraz 43-letni polski kierowca ciężarówki zostali postawieni przed sądem i aresztowani. Pięć innych osób zostało zwolnionych.

Inny 43-letni główny podejrzany, który był obserwowany przez śledczych, tego samego dnia po przyjeździe z Polski został zatrzymany przez funkcjonariuszy głównego urzędu celnego w Bielefeld. Na wniosek prokuratury w Düsseldorfie został również postawiony przed sędzią, który zarządził tymczasowe aresztowanie.

Wartość w euro

Szacunkowa szkoda podatkowa nieopodatkowanych papierosów zajętych tylko w tej kampanii wynosi około 550 000 euro.

Śledztwo prowadzone przez prokuratora w Düsseldorfie jest w toku.

Na podstawie komunikatu Zoll.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię