środa, 2 kwietnia 2025 21:52

Czym odznacza się rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

Czym charakteryzuje się rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Jest to pewna forma rozwiązania stosunku pracy, wygodna z punktu widzenia pracownika i pracodawcy. W efekcie można uniknąć konfliktów i napięć dotyczących procesu wypowiedzenia. Co jeszcze musimy wiedzieć o rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron? Jakie korzyści są tutaj najważniejsze?
Czym odznacza się rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia

Okazuje się, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem w zakładach pracy. To tryb, w którym pracodawca i pracownik decydują się na dobrowolne zakończenie współpracy na konkretnych warunkach. Nie trzeba zatem stawiać na jednostronne wypowiedzenie - obie strony wspólnie ustalają datę zakończenia umowy i inne kwestie. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców, zwłaszcza że mamy do czynienia z elastycznym ustaleniem warunków zakończenia stosunku pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Warto zauważyć, że z inicjatywą zawarcia porozumienia może wystąpić zarówno pracownik jak i pracodawca. Druga strona ma za zadanie wyrazić zgodę lub odmówić wyrażenia zgody. Możliwe jest także podjęcie rozmów, aby wybrać najlepszą opcję dla każdej ze stron. 

Zalety rozwiązania umowy za porozumieniem stron

Jakie korzyści zapewnia rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron? Jak już wiemy, obie strony odczuwają zalety takiej propozycji. Przede wszystkim można liczyć na uniknięcie kłótni i konfliktów. Obie strony dobrowolnie zgadzają się na zakończenie stosunku pracy, bez angażowania się w wypowiedzenie jednostronne. Kolejnym atutem jest elastyczność - można swobodnie ustalić datę zakończenia pracy i inne warunki. Pracownik ma do dyspozycji szybsze zakończenie stosunku pracy w porównaniu do okresu wypowiedzenia. Zaletą jest też możliwość zachowania dobrych relacji, gdyż porozumienie stron przekłada się zazwyczaj na zakończenie współpracy w przyjaznej atmosferze. Czy przy porozumieniu stron występuje okres wypowiedzenia? W tym przypadku nie ma mowy o okresie wypowiedzenia. Strony same ustalają termin zakończenia współpracy, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. To oznacza, że może to być także tryb natychmiastowy - jest to wygodne wtedy, gdy zależy nam na ograniczeniu formalności i szybkim zakończeniu stosunku pracy w danej firmie. 

Porozumienie stron

Jakie elementy powinno zawierać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, takich jak:

  • Data zawarcia porozumienia
  • Dane pracodawcy i pracownika
  • Data zakończenia stosunku pracy (ustalona wspólnie pomiędzy pracownikiem i pracodawcą)
  • Podpisy każdej strony

Poza tym w dokumencie zawrzeć można dodatkowe ustalenia, odnoszące się przykładowo do wypłaty odprawy, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop itp. Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie porozumienia w formie pisemnej, tak aby unikać nieporozumień. W kodeksie pracy nie wskazano wymogu sporządzenia dokumentu na piśmie, jednak jest to zalecane, dzięki czemu każda strona ma jasność co do zakończenia wzajemnej współpracy. 

Zauważyć trzeba, że porozumienie stron jest możliwe także w sytuacjach takich jak urlop wypoczynkowy, macierzyński lub zwolnienie lekarskie. Można je zawrzeć w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem, że obie strony się na to zgadzają. Rozwiązanie w takiej formie bywa korzystne dla pracowników na urlopie lub zwolnieniu lekarskim, którzy pragną szybko zakończyć współpracę z daną firmą, bez konieczności czekania na zakończenie okresu ochronnego. Pamiętajmy jednak o tym, aby ostateczną decyzję podjąć z pełną świadomością i przemyśleć warunki porozumienia, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. 

Zakończenie stosunku pracy odbywa się różnymi drogami, przy czym często stosuje się tak zwane rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. W takim wypadku każda strona musi wyrazić zgodę, dzięki czemu zachowamy swobodę i elastyczność w ustalania warunków zakończenia współpracy. 

– Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze