Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją mazowieckiej komendy ustalili, że 56-letnia kobieta prowadzi przestępczą działalność. Miała ona powoływać się na wpływy w instytucjach państwowych, dysponujących środkami pieniężnymi, proponując w zamian za korzyści majątkowe, pośrednictwo w uzyskaniu różnego rodzaju dotacji z budżetu państwa, związanych m.in. z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oferowała również pośrednictwo w załatwieniu wysokich polis ubezpieczeniowych na życie już po śmierci ubezpieczonego, w jednej z firm ubezpieczeniowych. Za możliwość uzyskania wielomilionowych dotacji oraz polis ubezpieczeniowych, osoby zainteresowane musiały przekazać kobiecie setki tysięcy złotych, które ta miała przekazać osobom przyznającym dotacje. Kobieta u pokrzywdzonych wytwarzała przekonanie, że posiada rozległe kontakty wśród znanych i wpływowych osób, które mogą szybko załatwić te sprawy. W rzeczywistości kobieta nie posiadała żadnych wpływów, możliwości i znajomości, a przestępczy proceder miał na celu szybki i łatwy zarobek. Powyższe zachowanie spekulantki jest przestępstwem płatnej protekcji biernej określonej w art. 230 § 1 kk. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił Prokuraturze Okręgowej w Radomiu na wszczęcie śledztwa w przedmiotowej sprawie.
8 stycznia 2025 roku policjanci z Wydziału dw. z Korupcją w Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali i doprowadzili kobietę do prokuratury, gdzie usłyszała 4 zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych o łącznej kwocie nie mniejszej niż 500 tys. zł. Podejrzana przyznała się do zarzucanych jej czynów. Następnego dnia podejrzana została aresztowana na 3 miesiące.
Policjanci przestrzegają:
Powyższa sprawa jest rozwojowa, planowane są dalsze czynności z już ustalonymi, kolejnymi osobami wręczającymi podejrzanej łapówki. Trwa także ustalanie pełnej listy pokrzywdzonych przestępczym działaniem podejrzanej, za które usłyszy kolejne zarzuty.
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art.230a § 3 kodeksu karnego nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 2 - udzielający korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
Napisz komentarz
Komentarze