środa, 2 kwietnia 2025 01:10

Dlaczego poplony są ważne?

W uprawach polowych dominuje zaledwie kilka gatunków, które jednokierunkowo korzystają z zasobów glebowych. Prowadzi do znacznego zubożenia środowiska glebowego oraz może prowadzić do spadku jego żyzności. Aby przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku, należy zwiększyć ilość uprawianych gatunków, co jest często bardzo trudne ze względów ekonomicznych. Alternatywą jest wprowadzenie do uprawy międzyplonów, które spełniają wiele funkcji.
Dlaczego poplony są ważne?

Czym są poplony?

Są to rośliny uprawne, które są wysiewane po zbiorze plonu głównego. Z reguły poplon tworzy kilka gatunków roślin uprawnych, które nie są uprawiane w płodozmianie. Pozwala to na zwiększenie jego bioróżnorodności oraz korzystnej modyfikacji gleby. 

Jaka jest rola międzyplonów?

Zadaniem poplonów jest korzystne wpływanie na środowisko glebowe poprzez:

  • zmniejszenie parowanie wody z powierzchni pola 
  • ograniczenie erozji wietrznej i wodnej 
  • zwiększenie zdolności zatrzymywania wód opadowych  
  • minimalizowanie strat składników pokarmowych 
  • naturalną konkurencję z chwastami 
  • stwarzanie niekorzystnych warunków do rozwoju grzybów w glebie 
  • poprawę struktury gleby 
  • zmianę warunków wodno-powietrznych 

Z powyższego zestawienia jednoznacznie wynika, że uprawa międzyplonów przynosi korzyści — zwiększa się żyzność gleby.

Przeznaczenie międzyplonów?

Międzyplony mogą być uprawiane tylko w celu poprawy stanowiska przed siewem rośliny następczej. W takiej sytuacji całe roślin stanowią biomasę, która po zabiegu uprawowym trafi do gleby. Jednak zastosowanie międzyplonów może być dużo szersze, ponieważ ich części nadziemne mogą być wykorzystywane jako źródło świeżej paszy w żywieniu zwierząt.

Ważny składnik mieszanki poplonowej

Niezależnie od finalnego przeznaczenie wysianej mieszanki międzyplonowej, bardzo ważny jest w nich udział roślin strączkowych grubo i drobnonasiennych. Wytwarzają one dobrze rozbudowany system korzeniowy, który działa strukturotwórczo. Ponadto dzięki symbiozie z roślinami motylkowymi, mają zdolność wiązania azotu atmosferycznego, dzięki czemu biomasa powstająca po ich uprawie jest bogata w ten składnik pokarmowy.

Dobre mieszanki międzyplonowe

Materiał siewny powinien być dostosowany do konkretnego stanowiska oraz przeznaczenia. W przypadku poplonów przeznaczonych do skarmiania, bardzo ważny jest duży udział roślin motylkowych — wnoszą one białko. Najczęściej wykorzystywanymi roślinami z tej grupy są koniczyna, wyka, bobik, seradela, łubiny.

Mieszanki poplonowe o zróżnicowanym składzie oraz przeznaczeniu można znaleźć na: https://osadkowski.pl/material-siewny/mieszanki-poplonowe--c-001136

– Materiał partnera

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze