Zdjęcia odnalezionego skarbu wpłynęły pocztą elektroniczną do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie z pytaniem o dalszy tok postępowania, w tej sprawie. Skarb został pozyskany w wyniku nielegalnych poszukiwań zabytków a następnie wydobyty z ziemi, tracąc całkowicie kontekst znaleziska, co pozbawia znalezisko możliwości dalszego datowania radiowęglowego i ustalenia okoliczności ukrycia przedmiotów. Sprawców nie interesował gliniany garniec, widoczny na przesłanych zdjęciach, który został rozbity i pozostawiony w miejscu odnalezienia. O sprawie został powiadomiony policjant z KWP w Szczecinie, zajmujący się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Policjant ustalił osoby, które przekazywały sobie zdjęcia skarbu nim trafił on do konserwatora oraz gdzie faktycznie się on obecnie znajduje.
Osoby, które były w jego posiadaniu oświadczyły, że przedmioty po odnalezieniu zostały podrzucone przez nieznane osoby pod siedzibę stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej. W dniu dzisiejszym stowarzyszenie przekazało całość skarbu archeologom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Ze względu na charakter przedmiotów: broń, naszyjniki, umba tarcz, sierpy, groty oszczepów z brązu jest to raczej skarb - czyli nagromadzenie zabytkowych artefaktów niż urna z pochówkiem ciałopalnym i przedmiotami złożonymi do grobu. Skarb liczy ponad 100 zabytków, w tym 73 duże przedmioty i ich zespoły takie jak np. 30 naszyjników z brązu i kilka przedmiotów z srebra. Zabytki zostały przewiezione do siedziby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, który zadecyduje gdzie trafi skarb po zakończeniu postępowania.
Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez nieznanych sprawców, którzy znaleźli skarbiec przy użyciu wykrywaczy metalu, bez zgody na poszukiwania - przestępstwo z art. 109c Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz zniszczyli zabytek jakim jest stanowisko archeologiczne - czyn z art. 108 ustawy, zagrożony karą pozbawienia wolności do 8 lat. Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie, która podejmie starania by ustalić sprawców i dokładne miejsce odnalezienia skarbu. Jest to jeden z największych skarbów odnalezionych ostatnimi laty w Polsce.
Źródło: zachodnio-pomorska policja
Napisz komentarz
Komentarze