Oszustwo internetowe polegało na przełamaniu systemu informatycznego firmy holenderskiej posiadającej oddział na terenie Francji, podszyciu się pod jej kontrahenta i zamianie numeru rachunku bankowego wykorzystywanego do rozliczeń. Powyższe skutkowało wyłudzeniem środków pieniężnych, które ostatecznie z wykorzystaniem systemu bankowego trafiły na rachunek bankowy prowadzony na terenie Polski, na rzecz jednej z firm założonej i wykorzystanej przez sprawców wyłącznie do realizacji przestępczego procederu. Niezwłoczne działania CBZC oraz Prokuratora zapobiegły dalszemu transferowi wyłudzonych pieniędzy w kwocie ponad 20 mln złotych. Odzyskane pieniądze zostały zwrócone w całości pokrzywdzonemu.
W oparciu o intensywne działania o charakterze operacyjno-śledczym, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii dostępnej Policjantom CBZC, ustalono 10 sprawców przestępstwa, którym prokurator przedstawił m.in. zarzuty dotyczące działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej oraz ukrywania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym w postaci tymczasowego aresztowania. Po ucieczce z Polski jednego z głównych sprawców, wdrożono poszukiwania Europejskim Nakazem Aresztowania, co doprowadziło do jego zatrzymania na terenie Danii, skąd we wrześniu br. został przekazany do Polski.
Wątek oszustwa internetowego jest częścią prowadzonego śledztwa. W dotychczasowym toku postępowania ustalono, iż zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się także wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych oraz paserstwem skradzionych na terenie Europy samochodów osobowych klasy premium. W chwili obecnej, oprócz odzyskanych pieniędzy, u jednego z podejrzanych dokonano zabezpieczenia mienia w kwocie ponad 1,2 miliona złotych. Śledztwo ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.
Napisz komentarz
Komentarze