Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w tzw. oszustwach na pracownika banku. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika działu bezpieczeństwa jednego z polskich banków, oświadczając, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym tej osoby są zagrożone i jest pilna potrzeba, aby wpłacić je na „rachunek techniczny”. W tym celu sprawcy podali pokrzywdzonej kody BLIK, które służyły do wpłat na kolejne konta.
W popełnianiu tego typu przestępstw podejrzani wykorzystywali technikę tzw. spoofingu, czyli podszywania się pod rzeczywisty numer banku, co uwiarygadniało całą sytuację. Pokrzywdzona, była przekonana, iż rozmawia z pracownikiem banku, wykonywała jego polecenia i wpłacała swoje pieniądze na konta bankowe przygotowane przez sprawców, którzy następnie przelewali te pieniądze dalej. W tym przypadku suma strat wyniosła ponad 100 tys. złotych, jednak nie jest wykluczone, że pokrzywdzonych może być więcej.
W wyniku intensywnej pracy analitycznej, funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ustalili tożsamość sprawców, zaś zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im zarzutów karnych: 18 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustwa. Czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Zabezpieczono pieniądze, urządzenia mobilne, komputery, zaś sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Napisz komentarz
Komentarze