piątek, 22 listopada 2024 07:24
Reklama

Duński sąd chciał zabrać Polce dziecko. Polski do tego nie dopuścił

Sąd Najwyższy wczoraj (31 stycznia 2018 roku) oddalił skargę kasacyjną wniesioną przez obywatela Danii. Zaskarżył on postanowienie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 15 marca 2017 roku.

Nadrzędną wartością jest dobro dziecka

Skarżący obywatel Danii domagał się ustalenia, że w Polsce podlega uznaniu prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Viborg (Dania) z 25 marca 2015 roku. Wyrokiem tym sąd duński zniósł wspólną władzę rodzicielską ojca Duńczyka i matki Polki nad ich siedmioletnim synem i przyznający wyłączną władzę rodzicielską ojcu dziecka, który jest Duńczykiem i na stałe mieszka w Danii.

Polski Sąd pierwszej instancji uwzględnił wniosek obywatela Danii

Na skutek zażalenia matki dziecka oraz Prokuratora Okręgowego w Ostrołęce, Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił zaskarżone postanowienie i wniosek oddalił. Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że skutki uznania orzeczenia zagranicznego sądu byłyby oczywiście sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. Sąd podkreślił, że fundamentalnym standardem prawnym w Polsce jest, że w sprawach z zakresu prawa rodzinnego pierwotną i nadrzędną wartością jest dobro dziecka.

Dziecko, które w chwili orzekania miało 7 lat, od 4 lat przebywało w Polsce pod wyłączną opieką matki. Komunikuje się ono wyłącznie w języku polskim. Emocjonalnie silnie związane jest z matką. W ocenie Sądu i prokuratora skutki dokonania uznania orzeczenia Sądu Okręgowego w Viborg z 25 marca 2015 roku nastąpiłoby zatem kosztem interesu dziecka. Tym samym naruszałoby klauzulę porządku publicznego, o której mowa w art. 23 ust. 2 lit. D Konwencji haskiej z 1996 roku. Skutkiem tego uznania byłoby przyjęciem na terytorium Polski całkowitego pozbawienia matki władzy rodzicielskiej nad małoletnim.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną

Z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku nie zgodził się ojciec dziecka zaskarżając go skargą kasacyjną. Prokurator wnosił o oddalenie skargi kasacyjnej.
Sąd Najwyższy na rozprawie z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej oddalił skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy w pełni podzielił argumenty podniesione w orzeczeniu przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Postępowanie sądowe na etapie postępowania kasacyjnego oraz przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce (sądem pierwszej instancji) oraz Sądem Apelacyjnym w Białymstoku (sądem drugiej instancji) toczyło się z udziałem prokuratora.

Źródło: Prokuratura Krajowa
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama