Do tej chwili w śledztwie ustalono, że sprawcy wykorzystywali do nielegalnego handlu lekami zakupione w sieci Internet dane osobowe, pochodzące między innymi z wycieków danych, w tym skany dowodów osobistych, a także personalia tzw. słupów.
Korzystając z popularnych portali świadczących teleporady lekarskie, podejrzani umawiali się na wizyty online z lekarzami, którym w czasie internetowej konsultacji przedstawiali podrobioną dokumentację medyczną i nieprawdziwe informacje dotyczące stanu zdrowia rzekomego pacjenta, w celu uzyskania recept na leki psychotropowe i opioidy.
Wyłudzone w ten sposób recepty realizowane były w aptekach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a zakupione leki oferowane były do sprzedaży na zamkniętych grupach i kanałach tematycznych forów i komunikatorów internetowych.
Prowadzona przez sprawców pseudoapteka internetowa posiadała w stałej ofercie kilkanaście preparatów, w tym: przeciwbólowe leki narkotyczne, leki psychotropowe z grupy benzodiazepin, leki nasenne i uspokajające oraz środki odurzające oparte na THC, a także nowe substancje psychoaktywne tzw. dopalacze.
W toku postępowania uzyskano i przeanalizowano obszerną dokumentację z elektronicznych rejestrów recept i pacjentów, zabezpieczono liczne dane teleinformatyczne, wykazy logowań internetowych i połączeń telefonicznych. Zabezpieczono także nagrania monitoringu kilkudziesięciu aptek na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Pozyskano i zabezpieczono także treści korespondencji z zamkniętych grup i kanałów wymiany informacji, gdzie nielegalnie oferowano do sprzedaży leki.
Na podstawie analizy zebranych dowodów wytypowano osoby mające związek z nielegalnym procederem pozyskiwania recept i zajmujące się handlem lekami psychotropowymi w Internecie.
Na przełomie czerwca i lipca br. policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, zatrzymali pięć osób, przeprowadzając jednocześnie przeszukania w miejscach ich zamieszkania. W trakcie tych przeszukań zabezpieczono ponad 1500 sztuk tabletek z grupy leków psychotropowych i opioidowych leków przeciwbólowych. 270 gramów substancji psychoaktywnych, ponad 1,5 kilograma amfetaminy, ok. 0,5 kilograma marihuany, a także produkty zawierające w swym składzie THC, w tym ciastka i nalewki z marihuaną.
Ujawniono i zabezpieczono również kilkadziesiąt kart SIM zarejestrowanych na dane tzw. słupów, dokumenty tożsamości innych osób, kilkanaście telefonów, liczne nośniki danych, karty płatnicze, portfel wirtualnej waluty, a także gotówkę.
Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia m.in. przestępstw z naruszających przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. czynów zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności oraz występków z art. 270 § 1 i art. 272 Kodeksu Karnego.
Po przesłuchaniu podejrzanych, prokurator, w odniesieniu do dwóch, pełniących wiodące role w ujawnionym procederze, skierował wnioski o tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wnioski te uwzględnił. Dwaj podejrzani trafili do aresztu na okres 3 miesięcy. Pozostali będą stawiać się na policyjny dozór.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Źródło: kujawsko-pomorska policja
Napisz komentarz
Komentarze