wtorek, 30 kwietnia 2024 20:27
Reklama
News will be here

Poszukiwany pedofil ukrył się na rajskiej wyspie. Służbom udało się go ściągnąć do kraju i wsadzić do więzienia

Poszukiwany pedofil ukrył się na rajskiej wyspie. Służbom udało się go ściągnąć do kraju i wsadzić do więzienia
Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu, we współpracy z funkcjonariuszami Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP oraz Komisariatem Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie, zatrzymali mężczyznę poszukiwanego od 2018 roku za przestępstwa seksualne wobec małoletnich poniżej 15 roku życia. Dzięki działaniom polskiej Policji, we współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości i z wieloma organami, w tym filipińskimi służbami deportacyjnymi, katarską Policją, Ambasadą RP na Filipinach, Sekretariatem Generalnym Interpolu w Lyonie oraz BMWP KGP, udało się ponownie zatrzymać mężczyznę w momencie, gdy opuszczał on samolot na lotnisku w Warszawie.



Przez okres od 2018 roku mężczyzna był poszukiwany przez wrocławskie służby jako tzw. "łowca głów". Wcześniej był zatrudniony w Domu Dziecka, który miał zapewnić opiekę zastępczą dzieciom i młodzieży pozbawionej opieki rodzicielskiej. Niestety, w tej instytucji nie tylko nie spełniał swoich obowiązków, ale również stosował przemoc, znęcał się nad podopiecznymi i dopuszczał się przestępstw seksualnych wobec małoletnich poniżej 15 roku życia.

Po tym jak prawda wyszła na jaw mężczyzna opuścił miejsce swojego dotychczasowego pobytu i zaczął ukrywać się przed organami ścigania. W maju 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej wydał za nim list gończy. Niestety poszukiwanego nie udało się zlokalizować zarówno w Polsce jak i w innych krajach Europy.



Pod koniec 2020 r. w sprawę włączyli się policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu znani jako „łowcy głów”. Policjanci wykonali szereg sprawdzeń, które wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego na terenie RP. Dlatego też zwrócili się do sądu o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.

Wtedy w sprawę włączył się Punkt Kontaktowy ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji (ENFAST – europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców). Funkcjonariusze ENFAST opublikowali informację o poszukiwaniach mężczyzny na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o najbardziej poszukiwanych przestępcach Europy. Mężczyzna. stał się również twarzą kampanii medialnej organizowanej we wspólnej inicjatywie sieci ENFAST i EUROPOL, która odbyła się pod koniec 2020 r. i dotyczyła niebezpiecznych przestępców seksualnych. Hasłem przewodnim kampanii było #co dwie minuty (gdyż z danych statystycznych wynika, że co dwie minuty w krajach UE popełniane jest przestępstwo o charakterze seksualnym). Dzięki kampanii do Wydziału Poszukiwań KGP wpłynęło wiele anonimowych informacji dotyczących rzekomego miejsca ukrywania się poszukiwanego. Wszystkie informacje były skrupulatnie sprawdzane. Jedna z nich wskazywała, że mężczyzna może przebywać w jednym z krajów wyspiarskich Południowo – Wschodniej Azji.



Punkt Kontaktowy ENFAST prowadząc stałą wymianę informacji z policjantami z KWP we Wrocławiu rozpoczął współpracę w sprawie z partnerem sieci ENFAST – US Marshals oraz Zespołem Poszukiwań z Filipin (FSU). Dzięki dużemu doświadczeniu wrocławskich „łowców głów” i stosowaniu nieszablonowych rozwiązań oraz bieżącej wymianie informacji, a także współpracy wymagającej wielu wspólnych działań koordynacyjnych, udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego.  Zlokalizowany został na filipińskiej wyspie Siquijor. Do zatrzymania poszukiwanego doszło 14.02.2021 r. W operacji zatrzymania poszukiwanego wzięli udział policjanci zespołu poszukiwań z Manili oraz lokalna Policja na wyspie Siquijor.

Następnie poszukiwany w asyście Policji został przetransportowany najpierw statkiem, potem samolotem do stolicy Filipin, gdzie poddany został procedurze deportacyjnej.

Zatrzymanie poszukiwanego z Polski wzbudziło również zainteresowanie filipińskich mediów.

Procedury międzynarodowe nie pozwoliły jednak na wydanie zatrzymanego stronie polskiej. Następnie zatrzymany po niespełna dwóch latach, został zwolniony z aresztu na terenie Filipin. Czynności wykonane przez polską Policję we współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości i współdziałaniu  z wieloma organami, m.in. filipińskimi służbami deportacyjnymi, katarską Policją, Ambasadą RP na Filipinach, Sekretariatem Generalnym Interpolu w Lyonie oraz BMWP KGP, doprowadziły do ponownego zatrzymania mężczyzny w dniu 05.04.2023 r. w momencie opuszczania przez niego samolotu na lotnisku w Warszawie. Zatrzymania dokonali policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP wspierani przez Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Po zatrzymaniu Dariusz Z. został przetransportowany do Wrocławia, gdzie ostatecznie 06.04.2023 r. trafił do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej mu kary pozbawienia wolności.

Jest to doskonały przykład na to, że nawet przestępcy ukrywający się w egzotycznych krajach na drugim końcu globu, nie powinni czuć się bezpieczni. Muszą liczyć się z tym, że nawet z dala od Europy, mogą zostać zlokalizowani i zatrzymani.



Źródło: dolnośląska policja 

1-404239_g

1-404239_g

1-404240_g

1-404240_g

1-404195_g

1-404195_g

zatrzymanie (1)

zatrzymanie (1)

zatrzymanie (2)

zatrzymanie (2)

zatrzymanie (3)

zatrzymanie (3)

zatrzymanie (4)

zatrzymanie (4)

zatrzymanie (5)

zatrzymanie (5)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama