Policjanci z powiatu kościerskiego ostrzegają przed oszustami w Internecie. Oszust podający się za maklera giełdowego wyłudził od 91- letniego mężczyzny ponad 75 tys. złotych. Oszustwo „na maklera” zgłosił mieszkaniec powiatu kościerskiego.

W poniedziałek (19.04.2021 r.) policjanci z Kościerzyny otrzymali zgłoszenie dotyczące nietypowego oszustwa metodą „na maklera giełdowego’’. Oszust nawiązał kontakt z ofiarą poprzez telefon podał, że jest maklerem giełdowym, a 91-letni mężczyzna wygrał na giełdzie internetowej znaczną ilość pieniędzy. Oszust z każdym dniem zyskiwał coraz większe zaufanie mężczyzny. W pewnym momencie poinformował go, że zrobił interes życia, zarabiając na wymianie walut. Poprosił potencjalną ofiarę o podanie pełnych danych oraz dostęp do konta bankowego. W trakcie kontaktu z oszustem, mężczyzna podał wszystkie dane osobowe. 91-latek stracił ze swojego konta bankowego swoje oszczędności. Pieniądze trafiły na konto bankowe przestępcy, a kontakt z oszustem się urwał. Wtedy pokrzywdzony zorientował się, że został zmanipulowany.

Teraz wyjaśnieniem tej sprawy zajmą się śledczy z kościerskiej komendy. Oszustwo jest przestępstwem, za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszustwo „na maklera giełdowego” jest jedną z nowszych form tego procederu. Pamiętajmy, że należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero poznaliśmy, oczekuje od nas przekazania pieniędzy.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami „na wnuczka”, „policjanta” czy „pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję.
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię