Coraz młodsze osoby popełniają przestępstwa, często nie zdając sobie sprawy z tego co robią. Kradzieże sklepowe, alkohol, narkotyki i bójki to jedne z niechlubnych zajęć dzisiejszej młodzieży. O konsekwencjach prawnych swoich czynów przekona się dwóch młodych mieszkańców Ząbkowic Śląskich, którzy zostali ujęci na kradzieży sklepowej w jednym z lokalnych marketów. 10 i 16-latek ukradli alkohol, napoje i kawę o łącznej wartości ponad 600 zł. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Coraz częściej policja dostaje sygnały o czynach karalnych i demoralizacji nieletnich. Pomimo prowadzonej profilaktyki w tym zakresie przez policję, jak również pedagogów i nauczycieli w szkołach, zjawisko to zdaje się nasilać.
Około miesiąc temu do ząbkowickiej komendy wpłynęło zgłoszenie o nietrzeźwym 12-latku, który swoją przygodę z alkoholem zakończył w szpitalu, natomiast wczoraj na kradzieży sklepowej zostało z ujętych 2 młodych chłopców. 16-latek jako nieletni odpowie za czyn karalny, którego się dopuścił, natomiast drugi dopiero z kilka miesięcy skończy 11 lat, odpowie więc za przejaw demoralizacji. Chłopcy poszli do jednego z marketów na terenie miasta i zostali ujęci przez ochronę na kradzieży 5 butelek alkoholu, kawy i innych produktów spożywczych, na łączną kwotę ponad 600 złotych. Za swój czyn małoletni i nieletni odwiedzą przed sądem rodzinnym.

Dzieci i młodzież dopuszczają się takich czynów z różnych powodów. Czasami ktoś ich namówi, „wyzwie”, często sami chcą poczuć dreszczyk adrenaliny związany z zrobieniem czegoś zakazanego. Niestety coraz częściej zdarza się, że robią to zwyczajnie dla pieniędzy, a skradzione rzeczy później odsprzedają.

Nastolatkowie często myślą, że są bezkarni. Nic bardziej mylnego. Policja może zająć się nieletnim zarówno, gdy nie chodzi on do szkoły, jak również wtedy, gdy dopuszcza się gróźb karalnych, niszczy mienie czy doprowadza do wymuszenia rozbójniczego. Odpowiedzialność za przejawy demoralizacji przed sądem rodzinnym ponoszą już małoletni w wieku od 10 lat, natomiast po ukończeniu 13 odpowiadają za popełnione czyny karalne, czyli wykroczenia i przestępstwa. Postępowanie w sprawach nieletnich toczy się przed sądem rodzinnym, a nie karnym. Sąd zbiera wywiad środowiskowy, przeprowadza postępowanie dowodowe, przesłuchuje świadków oraz strony i podejmuje decyzję, jaki środek wychowawczy zastosować lub też czy zasadne jest skierowanie sprawcy do zakładu poprawczego.

Źródło: policja Ząbkowice Śląskie 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj imię